Comment are off

Yapı Market Barkod Sistemi

Küçük halinin nalbur büyümüş ve sistemli halinin yapı market olarak adlandırıldığı; evimizin tamir bakım ve güzelleşmesi için her türlü ihtiyacımızı satın aldığımız yapı marketler büyümek ve gelişmek için barkod sistemi kullanmak zorundadır.


Bir gıda marketine göre çok daha fazla çeşide sahip olan yapı marketlerde stok tutmak çok da kolay değildir. Çünkü adet olarak satılan birçok ürüne barkod etiketi yapışma ihtimali yoktur. Çivi vida gibi bu tür ürünler kilo ile satılıyorsa barkodlu sistem terazileri kullanılabilir ama adet olarak satış istenirse paketlenerek barkod etiketi yapıştırılarak kullanılabilir veya sayıcı barkodlu teraziler ile bu tür ürünlerin satışı sağlanabilir.
Yapı marketlerin barkod sistemine geçişte ürün standardı sağlanamadığından firmalar kendi stoklarını kendileri açmak zorunda kalmakta bu da geçiş sürecini zorlaştırmaktadır. Sistemin kuruluş zorlukları yanında gıda marketlerinde olduğu gibi ürünler barkodlu olarak gelmediği için sürekli bir etiketlemeye ihtiyaç duyulmakta; barkod yazıcılar ile gelen birçok ürüne barkod etiketi basılmaktadır.

El Terminali Kullanımı

El Terminali

El terminali ile mağaza barkod sistemi entegrasyonu


Etiketsiz gelen ürünlerin mal kabul ve sipariş işlemleri el terminali ile stok ismine göre yapılabilmekte bu da işlerin gıda marketlerindekinden daha yavaş ilerlemesine sebep olmaktadır.
Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen disipline edilmiş bir nalbur veya yapı market barkod sistemini kullanmaya başladığı zaman; şubeleşmeye, işini uzaktan yönetmeye ve büyümeğe başlamaktadır.
Düzenli raf yapısına ve etiket sistemine sahip nalburlar metrekare olarak daha büyük mağazalara ihtiyaç duymaktalar. Ama tüketici alışkanlıklarına baktığımız zaman bu sisteme geçen firmaların tercih noktası olduğunu insanların ürünleri seçerek market arabalarına kendilerinin koymaya; fiyatlarını kıyaslayarak kendi alışveriş deneyimlerini oluşturmaya çalışması satışların belirgin şekilde artmasını sağlamaktadır.


E-Ticaret ve Pazaryerleri

Barkod sistemini kendi yapılarına entegre eden firmalar gelişen e-ticaret sistemini de entegre olabilmektedir. Tüketici alışkanlıklarının her geçen gün değişmesiyle birlikte alışveriş sistemleri de çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Online alışverişte barkod sistemini kullanmayan firmaların bu sisteme uyum sağlayıp mağaza açabilmesi veya pazaryerlerinde ürünlerini sergileyebilmesi çok kolay değildir.
Halbuki barkod sistemini kullanan yapı marketler kullandıkları stok yönetim programları ile kullandıkları entegrasyon sistemi ile online alışverişe çok kolay bir şekilde yelken açmakta; pazaryerlerinde ürünlerini sergileyerek satışa başlamaktadır.
Sektörün büyük firmaları Rfid teknolojisini kullanmak istese de metal yoğunluğunun çok fazla olması ürünlerin barkod etiketlerinin bile mağazalarda basılması bu sisteme yakın zaman içinde geçilebilmesini uzak kılmaktadır.


E-Arşiv Fatura Sistemi 

e-arşiv-fatura

Barkod sistemi kullanılan POS kasaların yerine kurulmaya başlanan E-arşiv fatura sistemine sahip kasa sistemleri; satın alma yerine kiralık olarak kullanılabilen online ön muhasebe programları ile artık nalburların da kendilerini bir yapı markete çevirmek çok kolay oldu. Burada yapılacak olan ben buna hazır mıyım ve bunu istiyor muyum sorusunun cevabını vermek ve başlamaktır. Gerisi ise çok kolay bir şekilde ilerlemekte sistem kurulumu ürünlerin etiketlemesi ile beraber satış başlamakta; stok yönetimi, tekliften siparişe, oradan faturaya akan sistem sayesinde büyüme ve uzaktan yönetim çok kolay bir şekilde devam etmektedir.

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi