Comment are off

Ucuz Barkod Okuyucu

Ucuz Barkod Okuyucu Nasıl Alınır?

Biz bu makalemizde ucuz barkod okuyucu nasıl alınır bunu anlatmak istiyoruz. İnsanoğlu doğası gereği her zaman en iyi ürünü en ucuza almak ister. Bazı insanlar pahalısı daha iyidir diyerek fiyatına bakarak pahalı ürünü tercih ederken genel halk ucuz olanı tercih eder.
Barkod okuyucunun okuduğu barkod çizgilerinin bir koda karşılık gelmesi düşüncesi 1940lara kadar dayansa da asıl gelişimini 1990’dan sonra göstermiştir.

CCD Barkod Okuyucu

İlk örnekleri CCD dediğimi teknoloji ile başlayan barkod okuyucular okuma performansı düşük olmasına rağmen fiyat olarak çok ucuz değildi. İnsanlar ellerinde çizgilere sürterek barkodları okutmaya çalışırken kasiyerler müşterilerden oğlum veya kızım şu benim hesabımı yap paramı al onunla sonra oynarsın lafını çok duymuşlardır.
CCD barkod okuyucular genelde kalın bir ışık demeti yayarak barkodu tarar. Charge coupled device yükten bağlaşık aygıt söz öbeğinin ilk harflerinden oluşur. CCD barkod okuyucular barkod çizgilerini tarar ve bir dekoder yardımıyla elektrik sinyaline çevirerek bağlı olduğu alete iletir. İlk üretilen CCD barkod okuyucular 1-2 cm uzaklıktan okuma yapabiliyorlardı. Fiyat olarak lazer okuyuculara göre performansı çok kötü olmasına rağmen yırtık ve deforme olmuş barkodları okumada daha başarılıdır. Son yıllarda okuma mesafesi 20-30 cm aralığına kadar genişlemiştir.

CCD Barkod Okuyucu

Ccd barkod okuyucu performans olarak düşük olsa da oldukça sağlam yapıda ürünlerdir.

Lazer Barkod Okuyucu

Lazer barkod okuyucu bir motor (engine) vasıtasıyla ve ayna vasıtasıyla tek bir çizgiyi çoğaltarak barkod üzerine yansıtır, barkoddan yansıyan ışın demeti yakalanır ve kod çözücü dekoder vasıtasıyla çözülerek bağlı olduğu alete iletilir. Bu tip okuyucular performans olarak çok yüksektir. Ama hareketli parçalar arıza oranını artırır. Düşmelerde veya zaman içinde motor dönmeden dolayı arızalar oluşur.
CCD okuyuculara göre performans isteyen tüm işletmelerin kayıtsız şartsız tercihi olmuştur. Farklı engine tiplerine göre okuma mesafesi barkod büyüklüğüne bağlı olarak 14 metreye kadar çıkabilir.

Lazer Barkod Okuyucu

Fiyat performans açısından iyi olan lazer barkod okuyucu arıza oranları yüksektir.

Imager Barkod Okuyucular

Barkod okuyucular tam bir devrimi kamera ile barkodun resmini çekip kod çözücü vasıtasıyla kodu çözen bu yeni teknoloji hem performans hem fiyat olarak barkod okuyucuları dönüştürdü.
Hem 1D hem 2D (karekod okuyucu) olarak üretilen barkod okuyucu arıza oranları çok azalmış kaliteleri kullanılan kamera çözünürlüğü ile doğru orantılı olarak artmıştır. Ama sadece kamera çözünürlüğü doğru bir okumayı ağlamaz. Image barkod okuyucular bazı üreticiler tarafında geliştirilen dekoder yazılımlarındaki hatalardan dolayı doğru sonuç döndürmez. Bazen eksik okumalar yapabilir.
Çinli bazı üreticiler kendi geliştirdikleri engine vasıtasıyla fiyatları ciddi anlamda aşağı çekmeyi başarmışlar ama okuma performansı kullanıcıyı hiçbir zaman mutlu etmemiştir. Bir kasa sistemi kuran süpermarket 2.000-3.000 Usd arasında para ödediği kasasında 20-30 dolarlık bir tasarruf yüzünden kötü performans istemez.
Ucuz barkod okuyucu satın alabilmenin yolu lazer barkod okuyuculara göre fiyat performans olarak çok üst seviyelere çıkan imager barkod okuyucu satın almaktan geçer. Imager barkod okuyucular kullanılan görüntüleyici ve barkod büyüklüğüne göre 21 metreden barkodları okuyabilmektedir.

Imager Barkod Okuyucular

Fiyat performs açısında en ucuz masa üstü barkod okuyucu (karekod okuyucu)

Barkod Okuyucu 

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi