Comment are off

Seri No Takip ve Parti Lot Takip

Seri No Takip Nasıl Çalışır?

Garanti süresi veya ürün ömrü takibi işletmelerin problem yaşadığı sahaların başında geliyor. Basılı bir evrakla takip edilen garanti süreleri satış hacminin yüksek olduğu bayi yapısında veya farklı tarihlerde aynı marka ve modelde çok ürün satın alındığında bu takipler zorlaşmakta.

marketotomasyon4

PDF Dökümanı

2 yıllık garanti süresi içinde veya uzatılarak 5 yıla çıkarılmış garanti süreleri içinde müşterileriniz değişik tarihlerde sizden aynı ürünü satın almaya devam ediyorlar. 2 yıl içinde farklı tarihlerde aynı üründen 50 adet satıldığını düşünelim. İlk ürün bugün satıldığında 2 yıl sonra garantisi biterken 1 yıl sonra satılan ürünün garanti süresinin bitmesine daha 1 yıllık bir süreç var. Ürünlerden arıza yapanlar ise değişik tarihlerde garanti kapsamında tamir için satıcı firmaya geliyor. Burada garantisi biten ürüne de farkında olmadan garanti dahilinde işlem yapabilirsiniz.
Çözüm ise çok kolay. Kullanmış olduğunuz ön muhasebe programının satış esnasında ürünün seri numarasını da sisteme girmek yeterli. Hız açısından seri numaraları artık barkod olarak basılmakta ve barkod okuyucular ile de okutulabilmekte. Bu sattığınız ürününü sizin takip etmenize imkan sağlarken alış yapan firmada faturasını işlerken seri numarasını da kullanmış olduğu ERP yazılımına işlemesi durumunda takip edebilir. Hazırlanan portal bilgileri ile garanti süreleri takibi online olarak ta sorgulanabilir.


Ürünleri seri numarası ile takip etmek size ürün yaşlandırmada ve stok çıkış işlemlerinizde de kolaylık sağlayacaktır. İlk aldığınız malı ilk önce satarak deponuzdaki ürünün garanti süresinde bir problem yaşamamış olursunuz.
Stok takibi yaparken sayım işleminde barkod okuyucu ile ürünün barkodunu okuttuktan sonra seri no yu da okutarak sayım işleminde seri numarasını kullanabilirsiniz.

Parti Lot Takibi

Ürün yönetiminde izlenebilirlik süreçlerinin işlemler göre tekil olarak yapılamadığı zamanlarda parti/lot takibi tercih edilir. Parti takibi ürünlerin geriye doğru izlemesinde üretim tarihi ve parti numarası ile birleşerek kullanılabilir. Burada kullanılan parti numarası alış ve satış işlemlerinizde veya depo sevk işlemlerinizde hangi partiden ne kadar mal sevk edildiği, depoda ne kadar kaldığı gibi soruların cevabını verir. Genellikle üretime dayalı işlerde firmalar aynı partiden üretilen ürünleri satın almak isterler.
Somut örnek verecek olursak bir örme firması iplik alıyor ve bundan triko örüyor. Aynı kazandan çıkan iplik yani aynı partiye sahip iplikte bir ton farkı olmazken farklı bir kazandan yani farklı bir partiden çıkan iplikte aynı renk kodu olmasına rağmen ton farkı ortaya çıkmaktadır. Bu ancak kazak örülüp bittiği zaman anlaşılabilir. Bunu önlemek için parti numarasına göre örme işlemi planlanmalı ve aynı partiden olan iplik bir trikoya yetmediği zaman yeni partiden örme işlemine devam edilmelidir.
Parti Lot ve Seri No Kullanımı
Daha karmaşık takip işlemlerinde parti/lot kullanımı ile beraber seri numarası da kullanılabilir. Teknolojik ürünlerin takibi daha çok bu yöntemle yapılmaktadır. Garanti süreleri seri numarası üzerinden yapılırken ürünün parti/lot bazlı geriye doğru takibi parti/lot numarası üzerinden yapılır.


Satın Alma ve Satış İşlemleri

Satın alma faturalarınızı işlerken ürünün stok kartı parti/lot takibine göre açılmışsa size parti numarasını ve lot numarasını girmenizi isteyecektir. Eğer 1 den fazla parti/lot numarası mevcutsa fatura aynı ürün için birden fazla satır ihtiva eder. Parti lot la beraber seri numarası da kullanılıyorsa parti lot numarası tanımlandıktan sonra gelen ürünlerin seri numaraları da işlenir.


Satış ve depo sevk işlemlerinde, üretim giriş işlemlerinde gene aynı yöntem izlenir. Satın alınan ürün hammadde veya yarı mamulse üretime çıkış işlemlerinde aynı parti lot numarasına sahip ürünün üretim bantına alınması ve üretim emri oluşturulması gerekir.
Uçtan uca izlenebilirlik ve doğru takip için firmaların işine büyük kolaylıklar sağlaya parti lot ve seri numarası takibini hemen kullanmaya başlamak için buraya tıklamanız yeterli.

Satışını yaptığınız teknoloji ürünlerinin seri nolarını takibini yapmak artık çok kolay. Satışı yapılan ürünlerin seri no (imei no) takibi ile ürün kime ne zaman satılmış garanti süresi ne kadar kalmış gibi soruların cevabı burada.

İmei no veya seri no takip Workgroup sayesinde artık çok kolay. Ürün tipinde seri olarak seçtiğiniz tüm ürünlerin seri no su veya imei nosu hem satın alma aşamasında hem satış aşamasında size sorulacak ve hangi cihazın hangi müşterinize satıldığını takip edebileceksiniz. Eğer Workgroup ta bulunan ürün ömrünü kullanıyorsanız cihazlarınızın garanti sürelerini de takip edebileceksiniz. Seri veya imei noları barkod olarak basıldı ise tüm işlemlerinizde barkod okuyucu kullanarak çok daha hızlı ve hatasız işlem yapmak mümkün. Biz iddialıyız. Bilgiye ulaşmanın en kolay yolu Workgroup…

 

Logo

Barkod Sistemi