Comment are off

Market Barkod Sistemi

Market Otomasyonu

Sınırlarınızı aşın!

Market barkod sistemi barkodun icadından çok sonra kullanılmaya başladı. İcadı 1940lı yıllara dayanan barkod ülkemizde 1990lı yıllardan itibaren kullanılmaya başlandı. Barkodun perakende sektörüne girebilmesinin tek yolu barkodu oluşturan çizgileri çizip bunları barkod okuyucu ile okumaktan ibaret değildi. Bunları destekleyen POS sistem kasaları, ve barkodlu teraziler ile de desteklenmesi gerekiyordu.

Uzak Masa Üstü Bağlantısı

Microsoft firmasının geliştirdiği uzak masaüstü yazılımı tam bir devrim oldu. RDP veya uzak masaüstü ile uzak noktadaki serverda oturum açılmakta ve oldukça hızlı bir çalışma ortamı oluşturulmaktaydı.
1990 lı yıllarda seri port üzerinden bağlanan barkodlu teraziler; bazı üreticiler tarafından ana (master) terazi ile birbirlerine bağlanmakta; veri master teraziye yüklenip diğer teraziler bunun üzerinden veri iletişimi sağlamaktaydı. Bu sistemle çalışırken ana terazi arızası veya sistemin bir yerden kopması diğer barkodlu teraziler ile bağlantıyı koparıyor bu da birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyordu.

Barkodlu Sistem Terazisi

Barkodlu teraziler gibi barkodlu yazarkasalar veya POS sistemlerinde de benzeri problemler mevcuttu. Özellikle barkodlu yazarkasalar bağlı olduğu bilgisayar ile sürekli haberleşmemekte siz veri gönderdiğiniz zaman veya siz veriyi almak istediğiniz zaman bilgisayar ile seri port üzerinden port yönlendiriciler ile beraber kullanılarak veri iletişimi sağlamaktaydı. Bazı model barkodlu yazarkasalarda veri gönderme ve alma tüm veri için 30-60 dakika arasında zaman almaktaydı.
Pos kasalarda bu sistem daha verimli çalışmasına rağmen tüm verinin yüklenmesi veya satış aktarımları veri büyüklüğüne bağlı olarak 45-60 dakika zaman almaktaydı.
Yılların geçmesi teknolojinin gelişmesiyle birlikte tcp-ip üzerinden haberleşen barkodlu teraziler geliştirildi. Kullanılan POS kasaların da Windows işletim sistemine geçmesiyle birlikte tcp-ip üzerinde haberleşemeye başladı. Bu da bariz bir hız oluşturmaya başladı.

ADSL ve VPN Tünel

Gelişen ADSL teknolojisi internet üzerindeki hızı artırdı; modemler üzerinden kurulan VPN tüneller ile merkez şube bağlantıları kurulmaya başlandı. Bu barkod sisteminin çok şubeli market ve mağazalara uygulanmasında tam bir devrim oldu. Bu sistemle uzak yerdeki barkodlu yazarkasa; barkodlu terazi, barkod yazıcı gibi ürünlere uzaktan erişilmeye ve bilgi alışverişine başlandı. Barkod yazıcılar aracılığıyla ürün ve raf etiketleri barkod otomasyon programları ile çok kolay şekilde basılmaya başlandı. Çok şubeli sistemleri yönetmek iletişimle çok kolay hale gelmektedir. İnternet bağlantısı bir şekilde koparsa sistemler offline olarak çalışmaya devam etmek zorundadır. Buna uygun olarak tasarlanan sistemler yöneticilerin ve kullanıcıların işin çok kolaylaştırmakta; satışın durmadan devam etmesini sağlamaktadır.

El Terminali ile Market Barkod Sistemi

Market barkod sistemi gelişen yıllar itibari ile el terminali ile de desteklenmiş; merkez depoya veya tedarikçi firmalara el terminali programı ile siparişler verilmeye başlanmış, verilen siparişler depolarda el terminali ile toplanmaya başlamış, şubelerde el terminali ile mal kabul yapılmaya başlanmış, etiket basımı gene bu el terminalleri ile yapılmaya başlanmıştır. Perakende sektöründe el terminali kullanımı çok ciddi bir zaman ve personel tasarrufu sağlarken; stok yönetimini de çok doğru bir yapıya kavuşturmuştur.

İlerleyen yıllarda online (internet üzerinden yapılan alışveriş) alışverişin yani e ticaretin gelişmesiyle birlikte market sektörü tekrar kabuk değiştirmeye başlamıştır.

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi