Menu

PSC Dokunmatik POS Bilgisayarlarda yakaladığı kalite ve stabil çalışmaya yeni modeller eklemeye devam ediyor. I5 serisi 2.nesil ve 3.nesil işlemecilere sahip ürün kapasitif 15inc büyüklük ve 4:3 ekran formatıyla öne çıkıyor. PSC dokunmatik pos bilgisayar kendi içinde barındırdığı power ünitesi ile direk 220 volt ile çalışıyor. Bu özellik power problemlerini çok aşağılara indirgemektedir. Dileyen kullanıcılar adaptörü cihazdan ayırıp kullanabilirler.

1024*768 ekran çözünürlüğe sahip PSC dokunmatik pos bilgisayar standart 4GB ram 64 GB mSata diskle beraber geliyor. 

PSC dokunmatik pos bilgisayar vesa uyumlu yapısı ile aparat ile duvara asılarak ta kullanılabiliyor. Stabil yapısı ile kullanıcılara sağlam ve memnuniyet verici bir deneyim sunuyor.

Kapasitif dokunmatik ekranı ile PSC dokunmatik pos bilgisayar düz (flat) ekranı cihaz altında ve yan tarafında bulunan portları ile perakende, restaurant ve endüstriyel tesislerde başarı ile hizmet etmeye devam ediyor.

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ  
İşlemci Intel I5 2.Nesil veya 3.Nesil
Hafıza 4 GB Opsiyonel 8 GB
Disk Kapasite 64GB mSata Opsiyonel 120-240 GB
Dokunmatik Kapasitif
Ekran 15 inc
Çözünürlük 1024*768
Portlar 6 Usb, 1 Vga, 1 LAN Portu
Hoparlör Dahili
Flat Dokunmatik Ekran, Su  ve Toz Geçirmez Ön Panel Tasarımı
İnce ve Zarif Görünüm, Basit ve Kullanışlı Sessiz Çalışma
Çok Noktalı Kapasitif Dokunmatik ekran
Uzun Süre Kullanım  ve Yüksek Makine Stabilitesi için Endüstriyel LED Panel
Çoklu Arayüz, Tüm POS Çevre Birimleri Desteği
Duvara Asılabilme
 

 

All in one bilgisayar diye de adlandırılan tümleşik şekilde üretilen ve dokunmatik bir ekrana (touch screen) sahip bilgisayarlar dokunmatik pos bilgisayar olarak adlandırılır.
Yıllar önce monitörlerin önündeki çıtayı sökerek bir dokunmatik panel (touch panel) ilave ederek oluşturulan ve bir bilgisayara bağlanarak kullanılan sistemler yıllar içinde gerçek bir evrim geçirerek dokunmatik pos bilgisayar haline geldi.
POS sistemleri programlanabilir endüstriyel klavyeler ile kullanılırken fiyatların çok yüksek olması şekerli sıvı temasları veya binlerce kere tıklanan aynı tuşların arızası birçok firmayı programlanabilir klavyeden ziyade dokunmatik monitör veya dokunmatik pos bilgisayar kullanmaya itiyor. Mali onayalı sistemler (mali bellek içeren kasa) kullanan mükellefler dokunmatik monitör kullanmak zorunda.

Dokunmatik Monitör

Dokunmatik monitör veya dokunmatik POS bilgisayar teknolojisinde kullanılan ekranlar 3 farklı sistemde üretilmektedir.

IR-DA Kızıl Ötesi Dokunmatik POS Bilgisayar veya Dokunmatik Monitör


Ekranın çevresini saran bir kızıl ötesi çerçeve ile çevrilen monitör parmağın yaklaşması ile x-y koordinatları üzerinden dokunulan yerin bilgisini sisteme iletir. Dokunma bu tür makinalarda çok hassastır. Her türlü eşya ile parmak ucu veya tırnakla dokunduğunuz zaman sistem algılar ve butona tıklar. IR-DA kızılötesi dokunmatik posların ömrü çok uzundur. Makine çalıştığı müddetçe sistem çalışmaya devam eder. Zaman zaman kalibrasyon ihtiyacı doğabilir.

Resesitif Dokunmatik Pos Bilgisayar veya Dokunmatik Monitör

Bu teknoloji kızılötesi dokunmatik poslara göre daha ucuz olmasına rağmen sert dokunmalara ihtiyaç duyar. 4 tel veya 5 tel diye adlandırılan resetif dokunmatik poslar arıza oranları sert dokunmadan dolayı daha yüksektir. Zaman zaman kalibrasyon ihtiyacı duyar. Çok dokunulan kısımlardaki bariz renk ve yıpranmayı görebilirsiniz.

resetif dokunmatik pos

Kapasitif Dokunmatik POS Bilgisayar veya Dokunmatik Monitör


Yeni geliştirilen kapasitif ekranlar benim favorim. Resesitif ve kızıl ötesi teknolojiye göre hem ucuz hem de düz (flat) olarak üretilebilen dokunmatik poslar sıvı temasına karşı çok daha fazla koruma içerir.
Tek nokta dokunmadan 10 nokta dokunmaya kadar seçeneklerle üretilebilir. Kapasitif dokunmatik poslar tırnak ucuyla veya sert cisimlerle yapılan dokunmaları algılamaz. Sisteme parmak ucu veya bu iş için özel üretilmiş kalemlerle dokunarak kullanmak mümkündür. Günümüzde kullanılan cep telefonu ekranları ile aynı teknolojiye sahiptir.

kapasitif dokunmatik pos bilgisayar

Farklı işlemci tercihleri ile üretilen dokunmatik pos bilgisayarlar fiyat performans açısından ve fansız yapısından dolayı J serisi diye adlandırılan J1800 veya J1900 işlemci ile üretilen işlemciler ile giriş seviyesinden başlar. 2 GB, 4gb, 8gb gibi farklı ram seçeneklerini yanında 64 GB’den başlayan 128, 256 GB gibi daha yüksek kapasiteye sahip disklerle de alınabilir. Bu tür makinalarda kullanılan ana kartlar, ram ve diskler endüstriyel olduğu için ev kullanımı için üretilen ürünlerden daha pahalıdır.
Daha iyi işlemciler ile dokunmatik pos bilgisayar satın almak isteyen firmalar için i3 veya i5 işlemcinin farklı jenerasyonları ile üretilmektedir.
Genellikle 15 inç, 15,6 inç olarak üretilen dokunmatik pos bilgisayarlar piyasa talebine göre 17 inç, 18,5 inç, 21 inç veya 23 inç gibi daha büyük ebatlarda üretilmektedir. Ama market restoran gibi işletmelerin kasalarında kullanılan dokunmatik pos bilgisayarlar yer darlığından dolayı büyük ekran kullanımı problem oluşturmaktadır. Ayrıca büyük ekrana sahip dokunmatik pos bilgisayarlar stabil olarak çalışmamaktadır. Dokunulduğu zaman üründe sallanmalar oluşmaktadır.

1940larda ilk örnekleri geliştirilmeye başlayan çizgilerden oluşan demeti bir çözücü ile tarayarak koda çeviren barkod okuyucular ilerleyen yıllarda çok gelişerek barkod okuyucu, barkod yazıcı, el terminal, POS, dokunmatik POS bilgisayar, termal fiş yazıcı ve stok takip programları ile birleşerek bir sistem haline geldi. Barkod sitemi diye adlandırılan bu sistem bugüne kadar stok takibinde ki en verimli ve en ucuz yöntem olmuştur.

Market Barkod Sitemi


Marketlerin büyüklüğüne göre mali onaylı POS kasalar (Inter, EnPOS, Toshiba, NCR, IBM, Wincor Nixdorf gibi markalar) ile kasa sistemi kurulan sistem genellikle masa üstü barkod okuyucu ile kullanılır. Çok büyük uluslararası zincir marketler genellikle 3 boyutlu olarak da adlandırılabilecek hem dikey hem yatay barkod okuyucuya sahip kompakt checkout terazi de bağlanabilen barkod okuyucuları kasalarında kullanmaktadırlar.

Barkod Okuyucu Seçimi

Yerel zincir marketler ise genellikle masa üstü barkod okuyucuları kullanmaktadır. Büyüklüğüne bağlı olarak bakkal, şarküteri, manav, kasap giyim mağazaları, aktar gibi firmalar kasalarında daha çok el tipi barkod okuyucu kullanmaktadır.
Gross market diye adlandırılan daha çok toptan satış yapan firmalar ise barkod okuyucu olarak kablosuz el tipi barkod okuyucuları tercih etmektedirler.
Barkod okuyucu barkod sisteminin en önemli parçalarından biridir. Çünkü sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun barkod okuyucu seçiminiz doğru olmazsa müşterileriniz kasa da çok bekler ve müşteri memnuniyeti aşağı düşer.
Barkod okuyucu seçiminde PSC, Datalogic, Symbol gibi markalar farklı yapıdaki marketlerde tercih edilmektedir.

Barkodlu Sistem Terazisi


Market barkod sisteminin en önemli elemanlarında birisi de barkodlu terazilerdir. Barkodlu teraziler üzerinden ürünler tartılarak barkod etiketi basılırken; tartılmadan satılan poğaça, marul, maydanoz gibi ürünler için de adet etiketi basarak satışı yapılır. Yapı marketler için geliştirilen sayıcı barkodlu teraziler ile ürünlerin sayılarına göre adet barkod etiketi basılarak kasalardan satışı sağlanır.
Barkodlu terazi seçiminde uluslararası firmalarda Bizerba, Digi Fiter, Avery Berkel gibi markalar tercih konusu olurken yerel zincir marketlerde Cas, Densi, Aclas gibi farklı marka barkodlu terazileri tercih etmektedir. Tüm barkodlu teraziler kasaların ve barkod okuyucuları aksine aynı işlevi yerine getirmektedir.

Barkodlu Terazi

Kare Kod Kullanımı


Yeni geliştirilen 2D barkod üreten barkodlu teraziler ürünleri tartarak birçok ürünün barkodunu tek bir kare kod barkod etiketi ile vermektedir. Basılan barkod, barkod okuyucu ile okutularak birçok ürünün satışı tek bir okuma işlemi ile gerçekleştirilir. Bu satış şekli kasada kullanılan hızlı satış programı tarafından ve barkod okuyucu tarafından da desteklenmelidir.

Barkod Yazıcı Seçimi


Etiket basma yoğunluğuna göre ve hızına göre barkod yazıcı seçimi yapılır. Çok fazla etiket basan hipermarketler endüstriyel barkod yazıcı kullanırken daha küçük ölçekli marketler ve diğer barkod sistemi kullanan giyim mağazaları, ayakkabı mağazaları gibi firmalar giriş seviyesi barkod yazıcı kullanmayı tercih etmektedirler. Endüstriyel barkod yazıcılar büyük kukaya sarılı daha büyük miktarda etiketi içine aldığı için çok fazla etiket basan firmalar tarafından tercih edilmektedir.
Barkod yazıcı üzerinden raf etiketi ve ürün etiketi basılmaktadır. Hem karton hem taşıyıcılı yapışkan etikete baskı yapılırken genellikle termal transfer olan barkod yazıcılar kullanılmaktadır. Termal transfer barkod yazıcı satın alınmasına rağmen genellikle termal baskı yapmak için kullanılır.
Basılan etiket soğuk hava depolarına girecekse veya uzun süre ürün üzerinde beklemek zorunda ise termal transfer baskı yapan barkod yazıcılar kullanılmaktadır.
Barkod yazıcı markalarında kargo sağlık sektörü gibi sektörler Zebra marka barkod yazıcıları tercih ederken büyük zincir marketler Toshiba, Zebra marka barkod yazıcıları, yerel zincir marketler ise Argox, TSC gibi farklı marka barkod yazıcıları tercih ettiklerini görmekteyiz.

El Terminali Kullanımı


El terminali son yıllarda gelişen yapısı ile tam bir mobil el bilgisayarı oldu. Marketlerde olsun mağazalarda olsun barkod sisteminin en vazgeçilmez elemanlarından biridir.
Mal kabul den başlayan iş yükü depo sevk, tedarikçiye sipariş, merkez depoya sipariş, etiket basma gibi birçok işlemi başarıyla yerine getirirken yeni nesil Android el terminalleri artık satış amaçlı da kullanılmaya başladı. Büyük ekranları kaliteli barkod okuyucuları ile hızlı satış programlarına entegre olan el terminalleri e-arşiv fatura düzenleyerek bel printerı üzerinden termal baskı yaparak müşterilere satış yapılmasını sağlamaktadır.
El terminali markasında Zebra, Hanoywell, M3 Mobile, Casio, Unitech, Datalogic gibi markaları görmekteyiz. El terminali üreticileri yıllar içinde değişen ihtiyaçlara uygun Android el terminallerini geliştirdikten sonra firmaları marka tercihleri de değişiklik göstermeye başladı.

Barkod sistemi kurulumunda en büyük ekipman kullanımı süpermarketlerde oluşmaktadır. Bunun yanında kasap, manav, aktar, şarküteri, kuruyemiş gibi sektörlerde de buradaki tüm donanımlar kullanılmaktadır.

Hızlı Satış Programı ve Dokunmatik POS Bilgisayar


Bununla birlikte yeni nesil barkod sistemi diye tanımlayabileceğimiz Pos kasaların yerine kurulan dokunmatik POS bilgisayarlar ve hızlı satış programları kasalarda yerini almaya başladı.
Dokunmatik POS bilgisayar üzerine kurulan hızlı satış programları ile çok daha kolay ve hızlı bir satış sistemine sahip olmaktasınız. Bu tür sistemler esnek yapısının yanı sıra uygun satın alma maliyetleri ile de ortaya çıkmaktadır.

E-Arşiv Fatura ve E-Fatura Kullanımı

Hızlı satış programı ile dokunmatik poslar üzerinden düzenlenen faturalar entegratör firmalar üzerin müşterinizin durumuna göre otomatik olarak  e-fatura veya e-arşiv fatura olarak Gelirler İdaresi Başkanlığı’na raporlanır. Gönderilen evraklar 10 yıl boyunca entegratör firmalar tarafından saklanır. Müşterilerinize termal printer üzerinden bastığının e-arşiv fatura ve e- fatura çıktısını vererek mali tarafını yerine getirmiş olursunuz. E-arşiv tebliğinde elektronik olarak veya kâğıt olarak evrakın müşteriye iletilmesi yeterli diye tanımlanmıştır. Termal kâğıt üzerine basılan e-arşiv evrakı belirtilen web adresinde veya GİB portali üzerinden sorgulanabilir. Sistem tamamen offline çalışırken internet bağlantısı kurulduğu zaman ve üzerinde işlem olmadığı zaman kesilen e-fatura ve e-arşiv faturaları otomatik olarak merkez ERP programına ve entegratör firmaya gönderir.

GMP3 Protokolü ile Ingenico ve Profilo YazarkasaPOS Kullanımı


Hızlı satış programları ile entegre kullanılabilecek başka bir yapıda YazarkasaPOS’lar ile entegre çalışan sistemlerdir. TÜBİTAK tarafından geliştirilen GMP3 protokolü üzerinden hızlı satış programına TCP-Ip, seri port veya USB üzerinden bağlantı kurarak hazırlanan fişler yazdırılarak resmîleştirilir. Gmp3 protokolü ile en verimli çalışan kasa modellerinden Profilo markalı ve Ingenico markalı yazarkasa posları tercih etmekteyiz.

Mağaza Barkod Sistemi


Ayakkabı, giyim, tekstil, zücaciye, halı, mobilya, kırtasiye gibi mağazaların kullanmış olduğu barkod sistemi marketlerin kullanmış olduğu sistem ve programlarla aynı olmakla beraber kendi içinde farklılıklar göstermektedir.

Satıcı Takibi

Mağazalarda müşterileri ürünleri anlatan ve satmaya çalışan satış elemanları olduğundan ve genellikle satışa istinaden verilen primlerden dolayı satıcı takibi yapılmaktadır. Satış esnasında satış evrakı içinde barkod okuyucu ile ürün barkodu okutulduktan sonra satıcı personel seçimi yapılarak satıcı takibi yapılır. Bazı mağazalarda satıcı personele basılmış olarak verilen barkodları barkod etiketlerinin yanına yapıştırıp, kasiyer ürün barkodunu okuttuktan sonra satış personeline ait barkodu okutarak satış işlemini gerçekleştirerek hata ihtimalini ortadan kaldırır.
Kasalarda kullanılan programların bu sistemi desteklemesi gerekmektedir. Gene mağazalarda çok sık kullanılan ürün setlerini satarak ürün satışını hareketlendirilebilir
Mağazacılık barkod yazıcı, el terminali, barkod okuyucu, dokunmatik pos kullanılırken barkodlu terazi kullanılmaz.
Yapı marketlerde kurulan barkod sisteminde ise standart barkodlu terazi ile beraber genellikle sayıcılı barkodlu teraziler de kullanılır.

Barkod sistemi deyince ne anlaşılıyor. Firmaların stok takibini daha kolay yapmak üzere kurduğu barkod sistemi, günümüzde hastanede hasta takibine, kargo takibine, üretimde aşama takibine, hatta mezarlıkta mezar taşına kare kod basarak mevta ile ilgili bilgilerin internet sitesine yönlendirmeye kadar birçok yerde kullanılır hale geldi.

Belki stok takibinden başka yerlerde kullanılan sistemleri barkod sistemi diye algılamayabilirsiniz ama her birisi kendi içinde kurulan birer barkod sistemi. Özellikle telefonların kameraları ile kare kod okuyarak firmalar sistemi çok kolay bir şekilde uygulamaya başladı.

 Barkod Okuyucu ve Barkod Yazıcı

Barkod sistemini kullanıldığınız yere ve ihtiyaca göre sadece barkod yazıcı ile sisteme dahil olabilirsiniz. Mesela kargo firmasının barkod sistemine dahil olmak için kargo firmasının size açtığı hesap üzerinden kuracağınız barkod yazıcı ile kargo etiketlerinizi kendiniz basar ve hataların önüne geçebilirsiniz. Eğer bir fatura tahsilat merkezi açacaksanız bir barkod okuyucu ve bir fiş yazıcı işinizi görebilir.

Ama stok takibi yapmak için barkod sistemi kuracaksanız barkod okuyucu ve barkod yazıcının yanında, başka ekipmanlara da ihtiyacınız olacaktır.

Mesela bir perakende satış sistemi kurmak istiyorsunuz. Fiş yazıcı, dokunmatik pos bilgisayar, barkodlu terazi ve hızlı satış programına ihtiyaç duyarken çok şubeli bir yapıyı yönetmek istiyorsanız bunların yanına bir ön muhasebe programına ve el terminaline ihtiyaç duyabilirsiniz.

 Kimler barkod sistemi Kurdurmalı?

Bugün işini iyi yapmak isteyen tüm firmalar ister hasta takip olsun ister fatura ödeme merkezi olsun ister kargo sistemine entegrasyon olsun ister üretim takip olsun ister stok takip olsun her kesin en uygun maliyetle işini daha profesyonel yapması için barkod sistemi en iyi çözümdür.

Ucuz barkod okuyucular okuma performansı düşük olduğu için sistemde problem çıkartabilir. Sistemin işleyişinde en önemli oyuncu olan barkod okuyucunun iyi seçilmesi barkod sistemini başarılı veya başarısız olarak etkileyecektir. Sistem maliyeti açısından en düşük bedele sahip olan barkod okuyucu barkod sisteminin verimliliğindeki en önemli elemandır.

Kime Barkod Sistemi Kurdurmalı?

Atalarımız işi ehline ver 3 kuruş fazla ver demişler. Hiçbir atasözü boş yere söylenmemiştir. Sistemi kurduracağınız firma sektörüne göre bu işi iyi yapan deneyimli ve yeterli destek kadrosuna sahip firmalar olmalı. Barkod sistemi ekipmanları bazı ürünler için tak çalıştır olsa bile birçok ekipman desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı e-ticaret veya pazaryerlerinden birkaç parça ürün alarak sistem kurmak her zaman başarıyı getirmeyebilir.

Barkod Sitemi için El Terminali Şart mı?

Sektörüne göre barkod sisteminin daha etkili bir işleyişe sahip olabilmesi için el terminali ile desteklemek gerekir. El terminali özellikle stok yönetiminde, saha satış işlerinde, sayaç okuma işlerinde, kargo ve lojistik işlemlerinde barkod sisteminin vazgeçilmez elemanıdır. Son yıllarda akıllı telefonlar el terminali yerine kullanılmaya çalışılsa da kameradan barkod okutmak çok başarılı değildir ve endüstriyel olmayan bu aletler ürün ömrü olarak çok kısa kullanılabilmektedir. Özellikle depo yönetiminde ve lojistikte el terminali kullanmak şarttır.

Market ve mağaza barkod sisteminde de el terminali mal kabulde siparişe, etiket baskıya oradan sayıma, depo sevke kadar tüm bölümlere uygun şekilde hazırlanan el terminali programları ile barkod sisteminin vazgeçilmezidir.


Ingenico firmasının yeni oyuncusu Move 5000 F taşınabilir yazarkasa pos oyuna başladı. Yeni nesil yazarkasa pos içeriğindeki birçok yenilikle beraber geldi.
Şebekedeki her türlü bağlantı ortamında çalışabilecek şekilde tasarlanan Move 5000 F 4G/2G ve Ethernet bağlantısı üzerinden bağlantı kurarak geniş bir bağlantı seçeneğine sahip. Geniş dokunmatik ve renkli ekranı ergonomik tuş takımı ile desteklenmiş. Üstün pil performansı yoğun çalışmada kullanıcılar için yeterli bir çalış ortamı oluşturuyor. Restoran ve paket servis uygulamalarında kullanıcı dostu yapısı ile sadece 420 gram ağırlığı kullanıcıyı yormadan çalışma imkânı veriyor. En yüksek güvenlik sertifikaları ile donatılan Move 5000 F düşmelere, sıcak ve soğuğa karşı da dayanıklı.
İsteyen kullanıcılar para çekmecesi de bağlayarak masaüstü kullanabiliyorlar. Opsiyonel GPS ve barkod okuyucu ile donatılabilen Move 5000 F stok takip programları ile entegre çalışabiliyor. Ortak Pos ile desteklenen yazarkasa pos temassız ödeme dahil tüm ödeme tiplerini desteklemektedir.

Dokunmatik Renkli Ekran ve Ergonomik Tasarım

Dokunmatik renkli ekranı zor şartlarda çalışmaya duyarlı eldivenle dahi kullanılabilen yüksek çözünürlüklü kapasitif yapıya sahip uzun süreli kullanımlarda hassasiyet kaybı olmayacak şekilde tasarlanan ekran kullanıcılara göre özelleştirilebilmekte.

Sürekli Haberleşme


4G ve 2G geçişli olarak tasarlanan Move 5000 F yazarkasa pos alternatif olarak Ethernet bağlantısına da sahip. Gelişmiş creadle veya beşik diye adlandırılan şarj ve haberleşme ünitesi para çekmecesi bağlantısına imkân vermekte.

Tüm Ödeme Şekilleri Bir Kasada

Manyetik ödeme, Smart kart desteği, temassız ödeme, NFC, EMV Chip&Pin, nakit ödeme ve QR kod (kare kod) ile ödeme gibi farklı ödeme seçeneklerine sahip Move 5000 F ortak pos kullanımına uygun ve bankların puan kazanma uygulamalarını desteklemekte.

Barkod Okuyucu ve GPS Desteği (opsiyonel)

Standart satın almada beraber gelmeyen barkod okuyucu ve GPS desteği kasa ile beraber satın alınması durumunda stok yönetim projelerinde çok rahatlıkla kullanılabilir. GPS sistemi konum belirleme ve takip sistemlerine uygun olarak kullanılabilir.
Saniyede 30 satır yazabile printerı oldukça hızlı ve uzun ömürlü. Yüksek kapasiteli bataryası yoğun kullanımda bile sizi asla yolda bırakmaz. 3 milyon satırlık EKÜ sü oldukça uzun ömürlü bir kullanıma sahip.
Yaygın teknik servis ağı ile tüm Türkiye’de rahatlıkla hizmet alınabilen Move 5000 F şimdi her işletme sahibinin sahip olmak istediği oyuncu.

 

Zebra TC21 ve TC26 el terminali gelişmiş teknolojik ve dayanıklı yapısı ile kullanıcıların hizmetinde. TC21 el terminali sadece Wifi-Fi haberleşmesine sahipken TC26 el terminali Wifi-Fi ile beraber hücresel bağlantı özelliğine yani data only bağlantı şekli ile üretilmiştir.
Dış mekân kullanımına uygun olarak tasarlanan TC21 ve 26 el terminali Android 10 işletim sistemine sahip olarak geliyor. 5 inç büyüklüğe sahip geniş ekranı iç mekânda olsun parlak güneş ışığına sahip dış mekânda olsun raht bir kullanım imkânı sunmaktadır.
Su ve toz geçirmez olarak tasarlanan el terminali, beton zemine düşmeye karşı, düşük hava sıcaklıklarında çalışmaya karşı test edilmiş ve dayanıklılığı kanıtlanmıştır.
TC21 ve TC26 el terminalleri Bluetooth, GPS desteği mevcut NFC Kart Okuyucu ve yüksek çözünür külü 13 mega piksel kamerası otomatik olarak fokuslanmakta; SE4100 1D/2D barkod okuyucu sayesinde kesintisiz bir veri girişi sağlamakta.
Zebra’nın geliştirmiş olduğu Mobility DNA Kurumsal lisansıyla beraber gelen TC21 ve TC26 el terminali yüksek kapasiteli bataryası ile tüm gün size eşlik edecektir.

Datalogic barkod okuyucu ailesinin en performanslı ürünlerinden biri olan Datalogic Magellan 3200 VSi masa üstü barkod okuyucu hem 1D barkodları hem 2D barkodları hatasız ve hızlı bir şekilde okuyarak sisteme aktarıyor.

Ürün fiyatı rakiplerinden biraz daha pahalı olmasına rağmen gösterdiği barkod okuma performansı kaliteden ödün vermeyen perakende noktalarının tercihi oluyor. Süpermarketlerin kasalarında yıllardan beri vazgeçilmez olan Datalogic Barkod Okuyucular ailenin bu üyesi ile yerini oldukça pekiştirdi.

● Masaüstü Imager barkod okuyucu
● 1280 x 1024 Piksel Imager Tarama
● 1D/2D barkodlarda agresif performans
● Telefon ve bilgisayar ekranından okuyabilme
● IP52 Standardında
● 1,2 metreden düşmeye dayanıklı
● MikroSD kart ile güncelleyebilme

Magellan 3200 VSi yüksek çözünürlüklü imager tarayıcısı ile telefon ve bilgisayar ekranından da barkodları başarılı bir şekilde okurken 1D barkod okuyucuların aksine yırtılmış, deforme olmuş ve silinmiş barkodları da çok kolay bir şekilde okuyailmekte.


Günümüzde sektörel mağazaların çoğalmasıyla butik perakende mağazaları yaygınlaşmaya başladı. Farklı sektörlerde açılan sadece o sektörle ilgili ürün satan bu tip mağazalar gurme diye tabir edilen kaliteli ürünler satan müşterilerine en iyi hizmeti en uygun şekilde verebilecek yapıda tasarlanmaktadır.
Birçok firmanın özel mimarlık ofisleriyle çalışarak dizayn edilen reyonlar ve mağazalar oldukça hoş bir konseptte hizmet veriyor.
Manav reyonlarını en güzel şekilde dizayn etmek mimarlık ofisinin ve en iyi hizmeti vermek manav personelinin ise burada en iyi barkod sistemi programını geliştirmek te bizim işimiz.
Manav firmalarının işletmesi kolay görünürken şubeleşme başladığı anda fire yüksekliği ve diğer sebeplerden kontrolü bir süpermarketten daha zor hale gelebilir. Manav ürünlerinin stokunu tutmakta çok kolay değildir. Çünkü domates gibi çok fire veren ürünler 2. Kalite veya çıkma adı altında farklı stoklardan satılmakta, ana domates ürününe her gün yeni alış faturası ile stok ilavesi gelmektedir.

Ön Muhasebe Programı

Burada ön plana çıkan çoklu şubeyi farklı fiyatlarla yönetebilecek, alışta %1 olan KDV’yi satışta %8 olduğu için reel karı doğru hesaplayacak, 2.kalite veya çıkma ürünlerin satışlarını ana üründen düşecek bir stok yönetim yapısı kurulmak zorunda.


Hızlı Satış Programı

Dokunmatik bilgisayarlar üzerinde çalışan hızlı satış programı, oldukça görsel yapısı, barkodlu teraziler ile ve seri port üzerinden bağlanan checkout terazilerle haberleşerek farklı kasiyerle çalışabilmesi kullanıcıya çok büyük kolaylıklar sağlamakta. Departman bazlı veya kasiyer bazlı raporlar oluşturulabilirken, toptan mal satışı yapılan müşteriler için de otomatik olarak %1 KDV oranıyla e-fatura veya e-arşiv fatura düzenlemekte, çıkan fireleri ve atılan ürünleri de sisteme sarf çıkış fişi ile girerek tam bir stok yönetimi yapılmasını sağlamakta.

Model RLS1000
Kapasite 15 kg          30 kg
Taksimat 2/5g            5/10g
Iç Çözünürlük 1/30,000
Harici Çözünürlük 1/3,000; 1/ 6000 (İkili Taksimat)
Hafıza 16 MB, 12,000 PLU, 12,000 Mesaj, 2 etiket tipi, 1025 rapor
Gösterge Tipi Grafik LCD
Çalışma Sıcaklığı -20℃~ 50℃
Güç AC 240V
Kefe boyutları(mm) 344,9 mm x 272 mm
Boyutlar(mm) 360(E) x 360(B) x 106(Y)
Ürün ağırlığı (kg) 8 kg

İleri teknolojisi, sağlam yapısı, hassas tartımı, tamamen Türkçe menüleri ve 3 yıllık garanti süresi öne çıkan Densi RLS 1000 barkodlu terazi manav, kasap, şarküteri, aktar ve süpermarketlerin reyonlarında boy gösteriyor.

İleri teknolojisi ful grafik ekranı ile öne çıkan barkodlu sistem terazisi hassas tartım yapıp 100 gramın altında etiket basmak isteyen firmaların da kullanımına göre programlanabilmektedir. Farklı taksimat ayarlarına göre tartım yapabilecek şekilde geliştirilen alt yapısı sayesinde 30 kg lık terazi 6 kilograma kadar tartı yaparken 2 gram hassasiyetle çalışmakta, 15 kg lık model ise 3 kilograma kadar 1 gram hassasiyetle tartım yapabilmektedir. Bu da pahalı ürün satan firmaların işinde vazgeçilmez bir yer edinmesini sağlamaktadır.
10.000 plu (teraziye yüklenen stok adedi) hafızasına sahip Densi Rls 1000 barkodlu sistem terazisi klavyesinde 112 ön hafıza tuşuna sahiptir. Ön hafıza tuşları çift kademe olarak kullanılarak 224 olarak kullanılabilmektedir.
Kartuşlu yapısı sayesinde etiket rulosunu değiştirmek çok kolaydır. Dikey olarak konumlandırılan termal kafası üzerinde kir ve toz birikmediği için yatay konumlu termal kafa kullanan terazilere göre çok daha uzun ömürlüdür.
Farklı terazi programları ile entegre çalışması sayesinde farklı terazilerle aynı yerde çok rahat bir şekilde konumlandırılabilir. Tcp-ip üzerinden haberleşen barkodlu terazi çok hızlı bir şekilde stok programından aktarılan pluları kendi üzerine alarak çalışmaya başlayabilir.
Suya ve neme dayanıklı olarak geliştirilen Densi RLS 1000 barkodlu terazi üzerindeki elektronik modül ile böceklere karşı kendini koruma altında tutarak uzun ömürlü bir çalışma sunmaktadır.
Kare kod kullanmak isteyen firmalar için 8 ayrı operatör desteği ile farklı ürünleri tartıp tek bir kare kod olarak fiş üzerine basabilmektedir. Buna uygun hızlı satış programları ile tek bir barkodu okutarak bir sürü ürünü tek seferde satışını gerçekleştirebilir ürün bazlı hırsızlıkların ve kayıpların önüne geçebilirsiniz.
Kendinize özgü etiket tasarımları yaparak etiket üzerinde firma logonuzu da basabilirsiniz.
Tcp-ip ve RS 232 portu ile üretilen barkodlu terazi istenirse Access point takılarak kablosuz hale de getirilebilir.
Kendi üzerindeki yazılım ile istediğiniz raporlamaları yapabilir satış bilgilerini sürekli olarak bağlı olduğu bilgisayara göndermesini sağlayabilirsiniz.

Özellikler

 • 10.000 ürün hafızası
 • 72 adet ön hafıza kısa yolu
 • Etiket uzunluğu 120 mm`ye kadar
 • 40 dahili 20 harici etiket formatı
 • 1 etikette 4 resim basabilir
 • 1 etikette 2 barkod basabilir
 • Baskı hızı 100 mm/s.
 • 50 km lik baskı
 • Barkodu 90 ve 180`e çevirir
 • Tüm CL serisi terazilerle (CL3000, CL-5200, CL-5200J, CL5000,CL5500D) protokol desteği
 • USB, RS-232c, PS / 2, TCP/IP, tarayıcı, yazarkasa
 • WiFi ağ kartı ile kablosuz ağ (isteğe bağlı)
 • Bir ağdaki maksimum terazi sayısı 99`dur
 • 64/128-bit WEP güvenlik sistemi
 • Veri Bankası Genişletilmiş barkod desteği (en fazla 60 karakter)
 • 60/150/300 ve 600 kg platform bağlanılarak kapasite yükseltilebilir.
  ​* Net LCD ekran
  ​* Dahili yazıcı mekanizması
 • Bir USB bellek aracılığıyla yazılımı güncelleme

Cas Cl 3000 barkodlu sistem terazisi süpermarket, şarküteri, manav ve kasaplar için kullanılabilen fiyat performans açısından maksimum faydayı oluşturabilecek kendi programıyla çalışan 10.000 plu hafızasına sahip bir barkod sistemi ekipmanıdır.

Üretildiği ülkenin standartlarını da aşan kalitesi ile Avrupa standartlarını yakalamış, ıslak ve nemli yerler olsun sıcak yerler olsun ağır şartlarda problemsiz olarak uzun yıllar çalışmaya hazır olarak ergonomik olarak boyunlu ve boyunsuz tasarlanmıştır.

72 mm kafa genişliği ile birçok rakibinin önüne geçen barkodlu terazi 50 km lik kafa ömrüne sahiptir. Baskı hızı 100mm/saniye olan Cas Cl 3000 barkodlu terazi 40 dahili 20 harici (dışardan yüklenebilen tasarım) 60 farklı etiket tasarımını içine alarak istenen formatta etiket basabilmektedir.

Üzerinde kullanılan program ile barkod tasarımı 0-90-180-270 derece olarak değiştirilerek kafasında çizik olsa bile etiket formatı dikey olarak değiştirilerek kullanılmaya devem edilebilir bu da sarf malzeme maliyetlerini aşağı düşürür.

Buradaki kafayı sarf malzeme dememiz kafa karıştırmasın. Termal yazıcı kafaları genelde ömürlü parçalar olup Cas Cl 3000 barkodlu terazi de bu 50 kilometre dir ve 2 yıl dolmadan kafada oluşabilecek çizilmeler barkod dizaynı değiştirilerek daha uzun yıllar kullanmaya devam etmenizi sağlar.

Cas Lp1 modelini yaklaşık 20 yıldır kullanan müşterilerimiz mevcuttur. Buda Cas terazinin kalitesini ortaya koymaya yeter.

Cas CL 3000 barkodlu teraziler 15 ve 30 kg olarak üretilirken daha yüksek ağırlık tartmak isteyen firmalar iiçin yanlarına bağlanan platformlar ile daha yüksek tartım kapasitesine erişebilir.

Üzerine takılan access point ile kablosuz hale de gelebilen Cas Cl 3000 barkodlu sistem terazileri barkod sistemi kurmak isteyen herkesin kolaylıkla kurabileceği ve programlayabileceği bir barkod sistemi ekipmanıdır.

 

 

Barkod sistemi stok takibi yapabilmenin bugüne kadar ki gerçekleştirilen en ekonomik, en kolay ve en doğru yolunu oluşturur. Yeni teknolojiler ortaya çıksa bile fiyatı yüzünden çok yaygınlaşmıyor. Rf-id diye adlandırılan kısaca elektronik barkod olarak tanımlayabileceğimiz teknoloji ekipman fiyatları ve kullanılan etiket fiyatları yüzünden hala çok yaygınlaşmadı.
Barkod sisteminde kullanılan etiketlerin termal veya termal transfer olarak veya ürünlerin ilk üretimi sırasında ambalajlar üzerine basılması çok ekonomik hatta maliyet oluşturmaz. Ambalajlar üzerindeki barkodları matris barkod okuyucular ile yürüyen bantlar üzerinden okuyarak ürün ayrıştırmaları, depo sevk işlemleri, kargolarda şehir ve bölge ayrımları çok kolay ve yüzde 99 doğrulukta yapılabilmektedir.
Barkod sistemini kurmak için etiket basmak, konveyör kurmak, barkod yazıcı ve barkod okuyucu, el terminali almak yeterlimi?
Barkod sistemini kurduğunu yere bağlı olarak tüm bu ekipmanları uyum içinde çalıştıracak bir MRP veya bir ERP yazılımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Stok Takip Programları

Biz bu bölümde satış ve satın alma için yani ticarette kullanılan barkod sistemi için ERP yazlımı hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.
Kullandığınız satın alma programı içinde barkod oluşturma ve barkod yazma desteği genelde olmasına rağmen barkodu en efektif şekilde kullanmak için geliştirilmiş barkod sistemi programları da mevcuttur.
Siparişten hatta pazarlıktan başlayan bir satın alma süreci irsaliye ve faturalama ile devam eder. Burada esnek olması gereken barkod tanımlarında birimler göre farklı barkodlar tanımlanabilmeli, birimlere ve cari hesaplara göre farklı birimler göre satın alma ve satış fiyat listeleri ile işlem yapmaya uygun oflamalıdır. Hatta gerekirse barkoda bağlı olarak satış fiyatları belirlenmeli bu barkod hızlı satış programı veya kasadan okutulduğu zaman sadece bu fiyat üzerinden satış yapılabilir hale gelmelidir.
Kullanılan ERP programlarında sadece barkod tanımlamak yeterli değildir. Gerektiğinde barkodsuz ürünler için barkod etiketini barkod yazıcılar veya lazer yazıcılar üzerinden de basabilmelidir.
Kilo ile satın alınan barkodsuz ürünlerin stoklarının tutulabilmesi için teraziye uygun şekilde barkod tanımlamaları yapılmalı kilo ile veya ton ile giren ürünler gerekirse gram olarak satılıp stokları doğru şekilde tutulmalıdır.
Barkod sitemi programında olması gereken başka bir modülde ürün parçalamaya ve ürün birleştirmeye uygun olmalı küçük çaplı üretimler yapılabilmelidir. Çünkü bir market zinciri yönetiminde hem üretim hem de ürün parçalama mevcuttur.
Müşterinizin ihtiyacına bağlı olarak ihtiyaç halinde elektronik raf etiketleri ile haberleşerek raf fiyatlarını otomatize etmeyi de sağlayabilir.

El Terminali

Ama esas önemli olan satın alma ve satış faturalarında ve sipariş işlemlerinde mobilize olarak el terminali kullanmak çok önemlidir. Çünkü tüm ürünleri satın alma faturalarını işlemek için ofise taşımak yerine mobil el terminali ile teslim almak birkaç personelin yapacağı işi bir kişinin daha doğru yapmasını sağlamaktadır. Diğer taraftan sahada müşterilerine sıcak satış veya soğuk sataş yapan firmalarında kullanmak zorun olduğu el terminali ancak entegre çalışan iyi bir el terminali programı ile netice verir.
Sahadan toplanan siparişler merkez depoya online olarak akarken merkez depoda kullanılan el terminalleri aracılığı ile ürünler kamyonlara yüklenerek hızla müşteriye ulaştırılır ve en doğru stok yönetimi barkod sistemi ile sağlanmış olur.

Hızlı Satış Programı

Perakende mağazaları da entegre olarak çalıştıran barkod sistemi programları hızlı satış programları ve POS kasa yazılımları ile entegre olarak çalışmakta, kasalarda barkod okuyucular ile okutularak satılan ürünler stok yönetim programına online veya offline olarak akmakta, doğru fiyattan doğru ürünü alan mutlu müşterilere sahip olmaktasınız.
Stok yönetimini barkod sistemi ile yapmak günümüzde kullanılan en yaygın ve en ekonomik teknolojidir.

 

İnsanoğlu doğası gereği her zaman en iyi ürünü en ucuza almak ister. Bazı insanlar pahalısı daha iyidir diyerek fiyatına bakarak pahalı ürünü tercih ederken genel halk ucuz olanı tercih eder.
Biz ucuz barkod okuyucu nasıl alınabilir bunu anlatmak istiyoruz.
Barkod okuyucunun okuduğu barkod çizgilerinin bir koda karşılık gelmesi düşüncesi 1940lara kadar dayansa da asıl gelişimini 1990’dan sonra göstermiştir.

CCD Barkod Okuyucu

İlk örnekleri CCD dediğimi teknoloji ile başlayan barkod okuyucular okuma performansı düşük olmasına rağmen fiyat olarak çok ucuz değildi. İnsanlar ellerinde çizgilere sürterek barkodları okutmaya çalışırken kasiyerler müşterilerden oğlum veya kızım şu benim hesabımı yap paramı al onunla sonra oynarsın lafını çok duymuşlardır.
CCD barkod okuyucular genelde kalın bir ışık demeti yayarak barkodu tarar. Charge coupled device yükten bağlaşık aygıt söz öbeğinin ilk harflerinden oluşur. CCD barkod okuyucular barkod çizgilerini tarar ve bir dekoder yardımıyla elektrik sinyaline çevirerek bağlı olduğu alete iletir. İlk üretilen CCD barkod okuyucular 1-2 cm uzaklıktan okuma yapabiliyorlardı. Fiyat olarak lazer okuyuculara göre performansı çok kötü olmasına rağmen yırtık ve deforme olmuş barkodları okumada daha başarılıdır. Son yıllarda okuma mesafesi 20-30 cm aralığına kadar genişlemiştir.

Lazer Barkod Okuyucu

Lazer barkod okuyucu bir motor (engine) vasıtasıyla ve ayna vasıtasıyla tek bir çizgiyi çoğaltarak barkod üzerine yansıtır, barkoddan yansıyan ışın demeti yakalanır ve kod çözücü dekoder vasıtasıyla çözülerek bağlı olduğu alete iletilir. Bu tip okuyucular performans olarak çok yüksektir. Ama hareketli parçalar arıza oranını artırır. Düşmelerde veya zaman içinde motor dönmeden dolayı arılar oluşur.
CCD okuyuculara göre performans isteyen tüm işletmelerin kayıtsız şartsız tercihi olmuştur. Farklı engine tiplerine göre okuma mesafesi barkod büyüklüğüne bağlı olarak 14 metreye kadar çıkabilir.

Imager Barkod Okuyucular

Barkod okuyucular tam bir devrimi kamera ile barkodun resmini çekip kod çözücü vasıtasıyla kodu çözen bu yeni teknoloji hem performans hem fiyat olarak barkod okuyucuları dönüştürdü.
Hem 1D hem 2D olarak üretilen barkod okuyucular arıza oranları çok azalmış kaliteleri kullanılan kamera çözünürlüğü ile doğru orantılı olarak artmıştır. Ama sadece kamera çözünürlüğü doğru bir okumayı ağlamaz. Image barkod okuyucular bazı üreticiler tarafında geliştirilen dekoder yazılımlarındaki hatalardan dolayı doğru sonuç döndürmez. Bazen eksik okumalar yapabilir.
Çinli bazı üreticiler kendi geliştirdikleri engine vasıtasıyla fiyatları ciddi anlamda aşağı çekmeyi başarmışlar ama okuma performansı kullanıcıyı hiçbir zaman mutlu etmemiştir. Bir kasa sistemi kuran süpermarket 2.000-3.000 Usd arasında para ödediği kasasında 20-30 dolarlık bir tasarruf yüzünden kötü performans istemez.
Ucuz barkod okuyucu satın alabilmenin yolu lazer barkod okuyuculara göre fiyat performans olarak çok üst seviyelere çıkan imager barkod okuyuculardır. Image barkod okuyucular kullanılan görüntüleyici ve barkod büyüklüğüne göre 21 metreden barkodları okuyabilmektedir.

El terminali; son yıllarda hayatımıza giren stok yönetiminin diğer adıyla stok tutmanın kolaylaştırılması amacıyla kullanılan, üzerinde barkod okuyucu, NFC okuyucu Rf-id okuyucu gibi değişik okuyucular barındıran düşmeye, toza suya karşı dayanıklı olarak üretilmiş akıllı telefonlar olarak tanımlanabilir.
Palm X le başlayan el terminali serüveni Microsoft Windows Ce, Windows Mobile son olarak ta Android işletim sistemleri ile devam etti.
Android işletim sistemine sahip el terminalleri oyunun kuralını değiştirmiş fiyatlarda çok ciddi düşüşlere sebep olmuş, ürün ergonomisi gelişmiş, gram olarak çok hafiflemiş, batarya süreleri de çok artmıştır.
Ama herkesin beklentisi olan çok ucuz fiyata hala kavuşamamıştır.
Birçok kullanıcının cep telefonu ile kıyaslayarak pahalı bulduğu el terminalleri, çok ağır şartlarda çalışacak şekilde üretilmektedir. Birçok farklı üretim testinden geçen el terminalleri 1,2 metre, 1,5 metre ve 1,8 metreden modellerine göre düşme testlerine tabi tutulmaktadır.
Sızdırmazlık testi olarak IP 54, IP 65, IP 67 gibi testlere tabi tutulan el terminalleri, soğuk iklim şartlarında veya soğuk hava deposu gibi yerlerde çalışabilmek veya tam tersine çok sıcak yerlerde çalışabilecek şekilde dizayn edilmekte ve buna göre testlerden geçerek üretilmektedir.

Barkod Okuyucu

El terminalinde fiyatı belirleyen unsurlardan birisi de üzerinde barındırdığı barkod okuyucu modülüdür. Hem çok iyi bir okuyucuya sahip hem de çok ucuz bir fiyat beklemek imkansızdır. Firmalar yaptıkları arge yatırımlarının karşılığını buradan almaktadır. Günümüzde üretilen el terminalleri 20 metre mesafeden barkod büyüklüğüne bağlı olarak barkodları okuyabilirken 1D veya 2D barkodları da okuyabilmektedir.
El terminallerinde kullanılan ekranlar cep telefonlarına göre daha dayanıklı, düşmelerde veya aynı noktaya binlerce kez tıklamada bile zarar görmeyecek şekilde dizayn edilmektedir.
3-5 yıl öncesinde 1.000 dolar mertebesinde olan fiyatlar günümüzde Android El Terminalleri ile 300- 600 dolar mertebelerine kadar gerilemiştir.

MDM Yazılımı

El terminali fiyatlarını artıran başka bir unsurda üreticilerin el terminalini uzaktan yönetmek ve el terminali üzerinde kullanılan yazılımı kendilerine göre stabil bir şekilde geliştirmek için harcadıkları yazılım geliştirme bedelleridir.

GMS Sertifika

Gelecek yıllarda Google GMS sertifikasından dolayı bir miktar fiyat artışı yaşanabilir. Google kendi onayladığı cihazlara GMS sertifikası vermekte; GMS sertifikalı cihazlarda Google servisleri çalışmakta iken GMS sertifikası olmayan cihazlarda Google servisleri çalışmamaktadır. Google servislerinin içeriğinde Google Play Store, Google haritalar gibi bir çok servisi barındırmaktadır.

Android Versiyonu

El terminalinde fiyat artıran diğer bir unsur ise kullanıcıların beklentisi olan yüksek Android versiyonuna sahip cihaz satın almak istemesidir. Sürekli olarak gelişen Android işletim sistemi versiyonları yüksek işlemci gücüne, yüksek ram ve yüksek roma ihtiyaç duymaktadır.
Ram ve disk fiyatları ile işlemci fiyatlarını bilgisayara göre kıyaslayacak olursanız ne demek istediğimiz çok daha kolay anlaşılır.
Yeni nesil işlemci fiyatları barkod okuyucu da değindiğimiz gibi arge maliyetlerinden dolayı ilk yıllarda yüksek iken ilerleyen yıllarda firmaların arge yatırım maliyetlerini çıkarmalarından dolayı fiyatlar makul seviyeye gerilemektedir. Ram ve rom fiyatları ise yıllar içinde çok değişmeden aynı seviyelerde gitmektedir.
Windows tabanlı bir el terminalini kullanıcılar 5-10 yıl arasında kullanırken gelişen yazılım teknolojilerine ayak uydurmak isteyen ve sürekli son sürüme sahip cihaz kullanma isteğinden dolayı Android el terminali ömürleri ortalama 2-3 yıla inmiştir.
Kısaca daha ucuz el terminaline sahip olabilmenin yolu, düşük versiyon Android işletim sistemine sahip, barkod okuyucu performansı kötü, düşük ram ve roma sahip cihazlar almaktan geçiyor.

El terminalini sahada satış yapan, depoda mal toplayan, depodan kamyona mal yükleme yapan veya kamyondan mal boşaltan, etiket basma işleminde, sayaç okuma işleminde, kargo takipte, sağlık sektöründe, üretimde, markette mal teslim almada, sayım yapma işleminde, sahada yer işaretleme gibi sayamadığımız onlarca sektörde kullanmak zorunda kalıyoruz
Cep telefonuna göre daha kaba ve daha az özelliğe sahip olmasına rağmen daha pahalı olmasına rağmen cep telefonu yerine el terminali tercih ediliyor.
El terminalini kısaca tanımladıktan sonra savaşın nerede başladığına değinelim isterseniz.
El terminali üreticileri ilk savaşı işletim sistemi üzerinde verdiler.

Windows El Terminali

Windows Mobile olarak üretilen ilk el terminalleri modelleri kendilerinden önce denenen Palm X işletim sistemlerini ortadan kaldırmış sonra kendisini çeşitlendirerek Windows Ce işletim sistemi ile sahada uzun yıllar yerini korumuştur. Windows mobile el terminalleri daha çok sim kartla beraber sahada (saha satış, sayaç okuma gibi sektörlerde) kullanılırken Windows Ce işletim sistemli el terminalleri depo lojistik gibi Wifi ile bağlantı kurarak kapalı ortamlarda kullanım tercih ediliyor.
İlk modelleri oldukça kaba ve büyük olan el terminalleri gün geçtikçe gelişen teknoloji ile oldukça incelmiş, hafiflemiş ve ergonomik hale gelmiştir. Gelişen barkod okuyucu teknolojisi sayesinde 1D ve 2D barkod okuyucularla donatılmış, IP 54, IP 65, IP 67 gibi değişik dayanıklılık sertifikalarına ve 1,2 metre, 1,5 metre, 1,8 metre gibi düşme testlerine tabi tutularak uzun yıllar kullanıcılarına hizmet etmiştir.


Android El Terminali

Windows el terminali modelleri yüksek maliyetleri yüzünden son yıllarda kazandıkları savaşı oyuna sonradan giren Android işletim sistemine sahip el terminaline karşı kaybetmeye başlamıştır. Android işletim sistemine sahip terminaller üretilmeye başladığında geliştirilen yazılımlar daha çok Windows el terminallerine göre olduğu için kendilerine yer bulmakta zorlanmasına rağmen yazılım geliştiriciler çok hızlı reaksiyon göstererek bu alanda yazılımlar geliştirmiş ve piyasada kendilerine yer bulmuştur.
Android el terminalleri yüksek kaynağa sahip, çok iyi barkod okuyucularla donatılmış, çok daha hafif ve ergonomik yapısı geliştirilen yeni Wifi teknolojileri ile çift taşıyıcıya sahip el terminalleri Windows el terminallerine karşı olan savaşı tabiri caizse hiç kurşun atmadan kazandı.
Android el terminalleri neredeyse cep telefonu ile aynı büyüklüğe kadar küçülürken ekranları 2,8 inç, 3,5 inç gibi büyüklükler tarihin sayfalarına gömülmüş en küçük tuşlu versiyon el terminalleri 4 inç büyüklüğe sahipken tuşsuz versiyonlar 5 inçlik ekran büyüklüğü ile oyuna dahil oldular. Dış büyüklükte ise Windows el terminallerinden çok daha küçük hale geldiler.


Windows el terminallerini birçok üretici kendi tesislerinde üretirken Android el terminaline gelindiği zaman birbirine çok benzeyen, bazı firmalarda tamamen aynı dizayn fakat kullanılan farklı tasarım renkleri ile el terminalleri görmeye başladık. Genellikle aynı marka ve model barkod okuyucu, aynı işlemciye sahip ana kartla üretilen el terminalleri donanım savaşından vazgeçmek zorunda kalıyorlar.
Bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek diye bakacak olursak yani ürünü satın alan kişi aynı makineyi sadece fiyat odaklı mı satın almak zorunda kalacak. Bundan sonraki süreç el terminali üreticilerinin el terminali ile savaşmak yerine üzerinde kurulu işletim sisteminin verimliliği, geliştirilen MDM yazılımları, uzaktan yönetilmeleri gibi birçok farklı yazılım desteği ile bu savaş devam edecek.
Yani kısaca donanım savaşları biterken artık biz sadece el terminali üretmiyoruz bunun içindeki uygulama farklılıkları bizi öne çıkarıyor mesajı ile sahaya yeni sinyaller verilmeye başlandı. Bunun liderliğini yapan Zebra Mobility DNA adını verdiği bir yapı ile bu savaşa farklı bir boyut getirdi.

Cache&Cary ismiyle ülkemizde Metro Marketler aracılığı ile kurulan toptan market ürününü satışı yapan firmalar günümüzde genellikle gross market olarak şubeler açmaya başladı.

Perakendenin yeniden şekillenmeye başladığı bu günlerde maliyetlerini düşürmek ve satışlarını artırmak isteyen firmalar hem koli bazlı hem de adet bazlı satış yapan marketler açmaya başladı. İlk örnekleri Tespo ve Metro Marketler olan zincirler daha sonra Bizim Toptan marketler zinciri ile büyüdü. Bu zincirler sadece vergi numarası olan firmalara toptan satış yaparken günümüzde açılan gross marketler hem toptan hem de perakende satış yapmaya çalışıyorlar.

Çifte fiyat yapısının uygulanması zorunluluğu getiren bu sistem adet veya kilo ile satılan ürünlere pahalı fiyat uygularken; koli bazlı yapılan satışlarda daha uygun fiyatlarla satış imkanı sağlıyor. Ayrıca toptan satışlarda Kdv avantajı da oluşturuyor.

Gross marketlerde ürünler genelde rafta koli ile sergilendiği için süpermarketlere göre daha az personelle daha çok satış cirolarına ulaşılabilmektedir.

Gross marketlerin yönetimi ve satış sistemlerinde kullanılan yazılımlar yerli yazılım üreticileri tarafından başarı ile geliştirilmiş satın alma ve satış süreçlerini, şube yönetim süreçlerini, depo yönetim süreçlerini en ideal bir biçimde yönetmelerini sağlamıştır.

Satın Alma Yönetimi

Satış hızına bağlı olarak doğru stok devir hızı ile yapılmak zorunda olan satın alma yönetimi; satın alma yönetimi yaparken rakip ürün analizleri, rakip firmaların satış fiyat analizleri; doğru karlılık ve doğru stok seviyesi gibi birçok etkeni bir arada barındırmaktadır.

Devir hızının doğru oluşabilmesi için rakiplerin satış fiyatları iyi analiz edilmeli ve karlılığı oluşturacak şekilde bir sipariş oluşturulmalıdır. Burada satın alma personeline büyük bir iş yükü düşmektedir. Eskiden rakip firma analizleri için firmaların raflarını dolaşarak fiyat toplanırken; günümüzde e ticaretin gelişmesiyle online olarak rakip firmaların fiyatlarına ulaşarak bu analizleri yapmak mümkün hale geldi.

Satış Sistemi

İlk kurulan toptan mağazalar müşterilerine fatura keserken gross markete dönüşen ve perakendeye açılan firmalar POS kasa sistemi kullanmaya başladı.

E-fatura ve e-arşiv fatura sisteminin gelişmesi ve perakende mağazalar ve marketlerde kullanımına izin verilmesi ile birlikte e-arşiv fatura düzenleyen dokunmatik pos kasalar boy göstermeye başladı. Ekonomik ve geliştirilebilir yapısı e-arşiv kasa sisteminin kullanılmasını daha kolay hale getirdi.

Arka ofis ERP programı üzerinden tanımlanan satış fiyat listeleri ve tanımlanan promosyonlara uygun olarak satış yapan dokunmatik pos kasalar ödeme kaydedici cihazlara göre çok daha esnek.

El Terminali ile Satış

Gross marketler kendilerine gelen müşteriye atadıkları satış personeli ile el terminali ile market reyonları arasında dolaşarak müşterinin söylediği ürünlerin barkodlarını okutup bir sipariş listesi oluşturarak daha sonra oluşan liste üzerinden ödeme ve fiyat pazarlığı yapılarak müşterinin istediği adrese ürün sevkini gerçekleştir ve daha yüksek satış hacmine ulaşabilirler.

El terminalini satış yanında şube sipariş, firma sipariş, ürün teslim alma, depo sevk ve etiket baskı gibi daha birçok alanda kullanarak maksimum fayda elde edilebilir.

Toptan Fiyatına Perakende Satış

Toptan fiyatına perakende satış diye adlandırılabilecek gross market sistemi perakendenin yeni yüzü olmaya aday. Birçok yerel zincir market bu şekilde çalışan marketler kurarken ulusal zincirlerde bunu denemeye başladı.

E-ticaret ile kızışan perakende sektörü online ticaretin kurucularından olan Amozon firması tarafından fiziki marketlere dönmeye başladı.

Gelecek günlerin ne getireceğini bilemeyiz ama fiziki mağazalar online satışa kaymaya çalışırken online satış yapan firmalar da fiziki mağazacılığa doğru kaymaya çalışıyor.

Gelecekte iki kültürü bir arada doğru harman yaparak oluşturan firmaların sektörde kendisine yer bulacağını düşünüyoruz.

Sınırlarınızı aşın!

Uzak Masa Üstü Bağlantısı

Microsoft firmasının geliştirdiği uzak masaüstü yazılımı tam bir devrim oldu. RDP veya uzak masaüstü ile uzak noktadaki serverda oturum açılmakta ve oldukça hızlı bir çalışma ortamı oluşturulmaktaydı.
1990 lı yıllarda seri port üzerinden bağlanan barkodlu teraziler; bazı üreticiler tarafından ana (master) terazi ile birbirlerine bağlanmakta; veri master teraziye yüklenip diğer teraziler bunun üzerinden veri iletişimi sağlamaktaydı. Bu sistemle çalışırken ana terazi arızası veya sistemin bir yerden kopması diğer barkodlu teraziler ile bağlantıyı koparıyor bu da birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyordu.

Barkodlu Sistem Terazisi

Barkodlu teraziler gibi barkodlu yazarkasalar veya POS sistemlerinde de benzeri problemler mevcuttu. Özellikle barkodlu yazarkasalar bağlı olduğu bilgisayar ile sürekli habeleşememekte siz veri gönderdiğiniz zaman veya siz veriyi almak istediğiniz zaman bilgisayar ile seri port üzerinden port yönlendiriciler ile beraber kullanılarak veri iletişimi sağlamaktaydı. Bazı model barkodlu yazarkasalarda veri gönderme ve alma tüm veri için 30-60 dakika arasında zaman almaktaydı.
Pos kasalarda bu sistem daha verimli çalışmasına rağmen tüm verinin yüklenmesi veya satış aktarımları veri büyüklüğüne bağlı olarak 45-60 dakika zaman almaktaydı.
Yılların geçmesi teknolojinin gelişmesiyle birlikte tcp-ip üzerinden haberleşen barkodlu teraziler geliştirildi. Kullanılan POS kasaların da Windows işletim sistemine geçmesiyle birlikte tcp-ip üzerinde haberleşemeye başladı. Bu da bariz bir hız oluşturmaya başladı.

ADSL ve VPN Tünel

Gelişen ADSL teknolojisi internet üzerindeki hızı artırdı; modemler üzerinden kurulan VPN tüneller ile merkez şube bağlantıları kurulmaya başlandı. Bu barkod sisteminin çok şubeli market ve mağazalara uygulanmasında tam bir devrim oldu. Bu sistemle uzak yerdeki barkodlu yazarkasa; barkodlu terazi, barkod yazıcı gibi ürünlere uzaktan erişilmeye ve bilgi alışverişine başlandı. Barkod yazıcılar aracılığıyla ürün ve raf etiketleri barkod otomasyon programları ile çok kolay şekilde basılmaya başlandı. Çok şubeli sistemleri yönetmek iletişimle çok kolay hale gelmektedir. İnternet bağlantısı bir şekilde koparsa sistemler offline olarak çalışmaya devam etmek zorundadır. Buna uygun olarak tasarlanan sistemler yöneticilerin ve kullanıcıların işin çok kolaylaştırmakta; satışın durmadan devam etmesini sağlamaktadır.

El Terminali

Market barkod sistemi gelişen yıllar itibari ile el terminali ile de desteklenmiş; merkez depoya veya tedarikçi firmalara el terminali programı ile siparişler verilmeye başlanmış, verilen siparişler depolarda el terminali ile toplanmaya başlamış, şubelerde el terminali ile mal kabul yapılmaya başlanmış, etiket basımı gene bu el terminalleri ile yapılmaya başlanmıştır. Perakende sektöründe el terminali kullanımı çok ciddi bir zaman ve personel tasarrufu sağlarken; stok yönetimini de çok doğru bir yapıya kavuşturmuştur.

İlerleyen yıllarda online (internet üzerinden yapılan alışveriş) alışverişin yani e ticaretin gelişmesiyle birlikte market sektörü tekrar kabuk değiştirmeye başlamıştır.

Mağazaların büyüyen ve gelişen yapısıyla barkod sitemi kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. İlk kullanım yeri gıda perakendesi olmasına rağmen mağazacılık sektörü de üretimden başlayarak satışa ve montaja ve teslimata dayanan tüm süreçlerini barkod sistemi ve el terminali ile yönetmeye başladı.

Bulut tabanlı geliştirilen Workgroup Ön Muhasebe Yazılımı mağazacılık sektöründe giyim, halı, mobilya, beyaz eşya gibi mağazaların stok ve cari takiplerini en kolay şekilde yapmaları için hazırlanmıştır.

Web Tabanlı Ön Muhasebe Programı

Servera ihtiyaç duymadan web üzerinden açılarak çalışan Workgroup Mağaza Otomasyonu teklif sürecinden başlayarak, sipariş, irsaliye, e-fatura ve e-arşiv faturaya kadar tüm iş süreçlerinde kullanıcı dostu yapısıyla öne çıkmaktadır.

Özellikle cep telefonu mağazaları için seri numarası veya imei numarası takip modülü sayesinde satılan ürünlerin garanti sürelerinin takipleri, parti lot sayesinde parti lot bazlı ürünlerin takiplerini yapmak sizin için çok kolay.

 Workgroup kullanıcı dostu yapısıyla isteyen her yaş grubunun kullanabileceği tablet, telefon, bilgisayar olan ve internet olan her yerden çalışan Workgroup Ön Muhasebe Yazılımı ile mağaza kirası, personel maaşları, elektik su faturası gibi giderlerinizi hizmet kalemi altında takip ederek şube karlılığınızı ve toplam mağaza karlılığınızı kolayca takip edebilirsiniz.

El Terminali Kullanımı

El terminali kullanarak mağaza stoklarını saymak, sipariş vermek, gelen ürünleri teslim almak, ürünlerin üzerine etiket basmak gibi farklı bir çok işlevi mobil olarak gerçekleştirerek zaman tasarrufu sağlayabilir ve barkod sistemi kullanılarak yapılan tüm işlemlerde doğru stok bilgisine her zaman ulaşabilirsiniz.

Sayım yaparken de seri numaralı sayım yaparak stoklarınızın seri numaralarını barkod okuyucu ile okutarak hızlı ve doğru bir stok yapısına kavuşabilirsiniz.

E-Arşiv Fatura

Perakende mağazaların yeni çıkan kanunlarla beraber e-arşiv fatura sistemini kullanmaya başlaması yazarkasadan kesilen fişlerle yapılamayan stok takibini takip edilebilir ve yönetilebilir hale getirdi. Kullanılan barkod okuyucu ve barkod yazıcılar ile sistem işleyişi çok kolay hale gelmekte, cari hesap takibini, finans yönetimini, sipariş takibini her yaştan kullanıcının Mouse ile klavye ile veya dokunmatik ekranlarda dokunarak kullanımını kolaylaştırmakta.

Facebook kullanabile herkesin kullanabileceği kolaylıkta geliştirilen Workgroup Mağaza Yönetim Yazılımı ile ister tek şube olsun ister 1.000 şube olsun stok takibi yapmak çok kolay.

E-Ticaret ve Pazaryerleri

Değişen ticaret yapısının fiziki mağazacılıkla beraber e ticaret sistemini de beraber kullanmak ihtiyacı; fiziki mağazalardaki stok durumunun e-ticarete açılması ile sağlanmaktadır. Ayrı bir stok sistemi kurarak yönetilebilen bu yapı ilave stok maliyeti getirmeyen fiziki mağazadaki stoku online e-ticarete çekmeye göre daha maliyetlidir. Fiziki mağazalarınızı e ticaret sistemine taşıdığınız zaman personel ve ilave stok maliyetiniz çok aşağı düşer.

Küçük halinin nalbur büyümüş ve sistemli halinin yapı market olarak adlandırıldığı; evimizin tamir bakım ve güzelleşmesi için her türlü ihtiyacımızı satın aldığımız yapı marketler büyümek ve gelişmek için barkod sistemini kullanmak zorundadır.


Bir gıda marketine göre çok daha fazla çeşide sahip olan yapı marketlerde stok tutmak çok da kolay değildir. Çünkü adet olarak satılan birçok ürüne barkod etiketi yapışma ihtimali yoktur. Çivi vida gibi bu tür ürünler kilo ile satılıyorsa barkodlu sistem terazileri kullanılabilir ama adet olarak satış istenirse paketlenerek barkod etiketi yapıştırılarak kullanılabilir veya sayıcı barkodlu teraziler ile bu tür ürünlerin satışı sağlanabilir.
Yapı marketlerin barkod sistemine geçişte ürün standardı sağlanamadığından firmalar kendi stoklarını kendileri açmak zorunda kalmakta bu da geçiş sürecini zorlaştırmaktadır. Sistemin kuruluş zorlukları yanında gıda marketlerinde olduğu gibi ürünler barkodlu olarak gelmediği için sürekli bir etiketlemeye ihtiyaç duyulmakta; barkod yazıcılar ile gelen birçok ürüne barkod etiketi basılmaktadır.

El Terminali Kullanımı


Etiketsiz gelen ürünlerin mal kabul ve sipariş işlemleri el terminali ile stok ismine göre yapılabilmekte bu da işlerin gıda marketlerindekinden daha yavaş ilerlemesine sebep olmaktadır.
Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen disipline edilmiş bir nalbur veya yapı market barkod sistemini kullanmaya başladığı zaman; şubeleşmeye, işini uzaktan yönetmeye ve büyümeğe başlamaktadır.
Düzenli raf yapısına ve etiket sistemine sahip nalburlar metrekare olarak daha büyük mağazalara ihtiyaç duymaktalar. Ama tüketici alışkanlıklarına baktığımız zaman bu sisteme geçen firmaların tercih noktası olduğunu insanların ürünleri seçerek market arabalarına kendilerinin koymaya; fiyatlarını kıyaslayarak kendi alışveriş deneyimlerini oluşturmaya çalışması satışların belirgin şekilde artmasını sağlamaktadır.


E-Ticaret ve Pazaryerleri

Barkod sistemini kendi yapılarına entegre eden firmalar gelişen e-ticaret sistemini de entegre olabilmektedir. Tüketici alışkanlıklarının her geçen gün değişmesiyle birlikte alışveriş sistemleri de çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Online alışverişte barkod sistemini kullanmayan firmaların bu sisteme uyum sağlayıp mağaza açabilmesi veya pazaryerlerinde ürünlerini sergileyebilmesi çok kolay değildir.
Halbuki barkod sistemini kullanan yapı marketler kullandıkları stok yönetim programları ile kullandıkları entegrasyon sistemi ile online alışverişe çok kolay bir şekilde yelken açmakta; pazaryerlerinde ürünlerini sergileyerek satışa başlamaktadır.
Sektörün büyük firmaları Rfid teknolojisini kullanmak istese de metal yoğunluğunun çok fazla olması ürünlerin barkod etiketlerinin bile mağazalarda basılması bu sisteme yakın zaman içinde geçilebilmesini uzak kılmaktadır.


E-Arşiv Fatura Sistemi

e-arşiv-fatura

Barkod sisteminde kullanılan POS kasaların yerine kurulmaya başlana E-arşiv fatura sistemine sahip kasa sistemleri; satın alma yerine kiralık olarak kullanılabilen online ön muhasebe programları ile artık nalburların da kendilerini bir yapı markete çevirmek çok kolay oldu. Burada yapılacak olan ben buna hazır mıyım ve bunu istiyor muyum sorusunun cevabını vermek ve başlamaktır. Gerisi ise çok kolay bir şekilde ilerlemekte sistem kurulumu ürünlerin etiketlemesi ile beraber satış başlamakta; stok yönetimi, tekliften siparişe, oradan faturaya akan sistem sayesinde büyüme ve uzaktan yönetim çok kolay bir şekilde devam etmektedir.


Satın alma ve satış yapmak için ürüne ihtiyaç duyulur. Yeni nesil e ticaret ile birlikte satıştan sonra yapılan bir satın alma modeli başladı. Önce pazaryeri veya e ticaret siteleri üzerinden akan siparişlere göre piyasadan ürün satın almaları yapılarak kargolama işlemi yapılır. Bazen üretici veya stoku tutan firma ürünü direk satın alan müşteriye kargolar. Burada e ticaret sistemini yöneten firma sadece faturalama işlemini yapar. Dropshipping olarak adlandırılan bu sistem stoksuz ticaret anlamına gelmektedir. Bu ticaret türünde stok yönetimine ihtiyaç yoktur. Doğru ürünü doğru fiyatla müşteriye sunabildiğiniz sürece ve satıldığı zaman tedarik edebildiğiniz sürece çok iyi kazançlar elde edilebilir.

Geleneksel Ticaret

Biz bugün size geleneksel ticarette stok, depo ihtiyacı ürünü sergileme, üretme, nakliye gibi aşamaları olan doğrudan ticaretten bahsetmeye çalışacağız. Dropshipping aksine müşterinin talep edeceği ürün markalarını doğru seçmek zorundasınız. Sadece marka seçimi de yeterli değil müşteri taleplerinin oluşturduğu doğru gramajları da seçmek zorundasınız. Bazı bölgelerde 1 kg lık deterjan satılırken bölgesel olarak 3 kg, 5 kg, 8 kg, 10 kg gibi farklı varyantları talep görmektedir. Farklı kilolara sahip ürünleri bulundurmak zorunda olsanız da bunların kaçar adet olacağını doğru tahmin ederek rafınızda bulundurmak zorundasınız.
Eğer bir süpermarket yönetiyorsanız rafınızda ve deponuzda farklı markalara ait bir çok aynı tür ürünü bulundurmak zorundasınız. Bu da firmalara çok ciddi bir stok maliyeti oluşturmaktadır. Stok devir hızı ile bunu ölçmeye çalışarak doğru ürünü almaya çalışmakta yeterli değildir. Stok devir hızı yüksek olan ürünlerde ise kar oranları çok düşüktür. Sigara, ekmek, yumurta gibi ürünlerde stok devir hızı 1 ila 3 gün arasında değişirken kar oranı itibariyle %3-5 gibi oranlarda kalmaktadır. Bu da işletme giderleri açısından firmalarda denge kurulamaz hale gelmektedir.


Stok Devir Hızı


Bundan dolayı firmalar stok devir hızı yüksek olan ürünlerin yanına diğer ürünleri de koymak zorundadırlar. Özellikle bir market işletmecisi iseniz farklı kategorilerde gıda ve gıda dışı ürünleri farklı markalardan alarak bulundurmak zorundasınız. Rafınızda bulunmak zorunda olan ama stok devir hızı düşük olan ürünler kar marjı ve ödeme vadeleri daha yüksektir. Burada hedeflenmesi gereken ürünü raftan çıkmadan parasını ödemeyecek bir vade planlaması ile satın almaya çalışmaktır.

Bu yöntem kullanılarak yapılan satın alma firmalara ekstra yük oluşturmaz ve kar olarak ta daha yüksek karlar elde edilebilir. Bu plan uygulanamaz ise yani ürün raftan veya depodan çıkmadan parası ödenmek zorunda kalırsa bu firmalara ekstra bütçe yükü oluşturur. Rafta bekleyen bu ürünler tapon mal veya tapon stok diye adlandırılır.

Tapon Stok

Tapon mal firmaya getirdiği ekstra bütçe yükü dışında rafta gereksiz yer kapladığı için satılabilecek stok devir hızı daha iyi olan ürünlerin yerini de işgal ederek firmaya ikinci bir zarar daha verir.
Raflarınızdaki yeriniz veya deponuzdaki yeriniz sizin için çok değerlidir. Depolama alanı soğuk hava gerektiriyorsa ilave elektrik yükü de cabası.
Dolayısıyla tapon mal yönetimi çok doğru bir şekilde yapılmak zorundadır. Raflarda veya depolarda bekleyen tapon mallar farklı kampanyalar düzenleyerek hızlı bir şekilde elden çıkarılmalı yerlerine stok devir hızı daha iyi olan farklı ürünler almalıdır.
Stok yönetiminin doğru yapılması bir firmayı kurtarmak için elbette yeterli değildir. Ama en önemli kriterlerden birisidir. Burada stok devir hızı raporlarının yanında stok yaşlandırma gibi farklı raporlama teknikleri de kullanılarak stok yönetimini en efektif şekilde yapmak yöneticilerin ilk hedefi olmalıdır.

İlk mobil el bilgisayarlarında Palm Os işletim sistemi kullanılmasına rağmen Windows Ce ve Windows Mobile işletim sistemlerine sahip el terminalleri çok hızlı bir şekilde tahta oturdu. Windows el terminalleri için geliştirilen el terminali yazılımlarının gelişmesiyle birlikte saha satış işlerinde, depo işlemlerinde, lojistikte firmaların vazgeçilmez yol arkadaşı oldu.
Saha satış işlemlerinde ilk örnekleri kablo ve konnektör bağlantısı ile sağlanan mobil araç yazıcı setleri daha sonraki yıllarda bluetooth üzerinden bağlantı kuran bataryalı veya bataryasız (sürekli araç aküsünden çalışan) modellerle yer değiştirdi. E-fatura ve e-arşiv fatura sisteminin gelmesi; sonra bunun e-irsaliye ile desteklenmesiyle nokta vuruşlu bluetooth bağlantılı yazıcıların yerine termal mobil yazıcılar almıştır.

Windows El Terminali

İlk üretilen Windows Ce ve Windows mobile el terminalleri büyük ve ağır cihazlardı. Batarya ömürleri de çok uzun değildi. Araç içinde kullanılmadığı zaman şarja bağlamak gerekiyordu. Ama gelişen pil teknolojisi bu süreleri bir günlük kullanımda yeterli olacak şekilde geliştirdi. Ama cihazların ekran büyüklükleri yeterli değildi. Genelde 3.5 inc olarak üretilen el terminali genelde kalemle kullanılmak zorunda idi. Çözünürlük olarak 320×240 pixel çözünürlüğe sahip el terminali ekranına kısıtlı sayıda bilgi içeren ekran tasarımları yapılabiliyordu. Sınırlı kaynak kullanımına sahip cihazlar büyük veritabanı ile kullanılamıyordu. Sd kart üzerine kurulan yazılımlarda veya databaselerde ise farklı problemler ortaya çıkıyordu. Neden büyük database ihtiyacı diye sorarsanız özellikle market stoları, veya giyim mağazası stok kartları çok fazla ve sürekli online çalıştırmak ta çok kolay değil. Çünkü siz her noktayı online hale getirseniz bile araya yapılan bir yağ veya salça kulesi o bölgeyi ölü nokta haline getirebiliyor siz o bölgede etiket basmak istediğiniz zaman terminal çalışmaz hale geliyordu.


Android El Terminali

Çok uzun yıllar hem saha satış sisteminde hem depolama uygulamalarında insanların vazgeçilmezi olan Windows el terminali Android el terminali üretiminin başlamasıyla birlikte oyuncu değişikliğine gidildi. Bir çok firma yatırım tercihlerini Android el terminaline doğru kaydırmaya başladı.
Android el terminalleri sunduğu yüksek kaynaklarla kullanıcılara çok daha fazla imkanlar sunmaya başladı. Kullanılan hd veya full hd yüksek çözünürlüklü ekranlar yüksek nits (parlaklık seviyesine sahip. kalem kullanımına ihtiyaç duymadan kullanılan android el terminali bazı modellerde ıslak elle veya eldivenle kullanıma da uygun. Windows el terminaline göre çok daha küçük boyutlarda üretilen android el terminali yüksek kapasiteli bataryaları ile bir günlük kullanımda kullanıcısına yeterli enerjiyi vermektedir. Yüksek kapasiteli ram ve romları ile bilgisayarlar ile yarışır hale geldi.
Android el terminali Windows el terminalini tahtından indirmiş, kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Her geçen gün daha fazla özellik kazanan android el terminali; küçük dış ölçüleri, ergonomik tasarımı, parmakla kullanımı, yüksek kaynakları, yeni nesil barkod okuyucu teknolojisi daha uygun ilk satın alma maliyetleri, yüksek ekipman destekleri ile uzun yıllar hayatımızda olacak gibi duruyor.

Logo

Barkod Sistemi-El Terminali-Ön Muhasebe Programı