Etiket Basmak Önemli mi?

Etiket Basmak Neden Önemli?

Stok tutmak, sayım yapmak, doğru bir envanter ile hareket etmek bir firmanın vazgeçemeyeceği işletme kurallarındandır.

Stok tutmanın yolu ürün çeşidiniz az ise kağıt kalemle yapılabilirken, yüksek ürün çeşidine sahip ve fazla miktarlara sahip stok barındıran firmalar ve üreticiler için bir stok takip programı kullanmak şarttır.

İlk üretim aşamasından başlayan etiketleme süreci ürünlerin transferi satışa hazır hale gelmesi ve son olarak rafta satışa sunulduğu aşamalarda devam eder.

etiket basmak
raf etiketi

Blog

Etiket Basmak Neden Önemli?

Üretim aşamasında baskılı ambalajların içine koyulan barkod çizgileri ve barkod numaraları ile yapılan bu etiketleme ürünlerin paletlenmesi sırasında genelde barkod yazıcılardan basılan büyük etiketler ile devam eder.

2D Barkod

Bu etiketlerde genelde karekod veya çizgilerden oluşan 2d barkod kullanılabilir. Etiket içeriğinde ürünün alıcısı, üreticisi ve ürün içeriği ile ilgili bilgiler mevcuttur.

Burada genellikle firmaların kullanmış oldukları Erp veya Mrp programları üzerinden yapılır.

El Terminali

Ürünlerin teslim alınmasında burada kullanılan barkodlar okutularak el terminali ile yapılır. Ürünün stoka girmesi ile esas etiketleme süreci başlar.

Eğer ürünler rafa dizilecekse ilgili rafa göre raf etiketleri kullanılan Erp yazılımı üzerinden barkod yazıcılar aracılığı ile yapılır.

Etiket Üzerinde Bulunması Gereken Bilgiler

Basılan raf etiketlerinde ilgili yönetmeliğe uygun olarak ürünün adı, nerede üretildiği, etiket basım tarihi, fiyat değişiklik tarihi, 1 kilo veya 1 adet fiyatı, ürünün satış fiyatı gibi bilgiler bulunması zorunludur.

Bu bilgiler müşterinin anlayabileceği gibi anlaşılabilir ve okunabilir olmalı tüketiciyi yanıltmamalıdır.

Blog

Barkodlu Terazi

Ürün tartılarak satılıyorsa tartım aşamasında kullanılan barkodlu teraziler ile etiketleme işlemi yapılır.

Barkodlu teraziler ile basılan etiketlerde gene ürün adı, 1 kg fiyatı, toplam tutar, ürünün kaç kilo olduğu bilgisi, etiket basım tarihi son kullanma tarihi ve barkod bulunmak zorundadır.

Genelde 1d çizgilerden oluşan barkod basılırken artan ihtiyaçlar doğrultusunda 2d barkod basan barkodlu terazilerde kullanılmaya başlandı.

Eğer 2d barkod kullanılacaksa burada kullanılan kasa yazılımı da bunu desteklemek zorundadır.

terazi etiketi
kargo etiketi

Blog

Kargo Etiketi

Ürünler kargo ile sevk ediliyorsa bu seferde doğru bir şekilde kullanılan kargo firmasının portalı üzerinden kargo etiketi barkod yazıcılar aracılığı ile basılmaktadır.

Etiketin firma tarafından basılması kargo personelinin işini kolaylaştırmakta bu etiketleri kullandıkları el terminali ile okutarak teslim almakta ve hatasız bir şekilde ürünleri karşı tarafa ulaşmasını sağlamaktadır.

Etiketlerin kargo şubelerinde basılması hatalara neden olabilmekte ürünler yoğun zamanlarda yanlış adreslere gidebilmektedir.

Blog

Etiket Programları

Küçük üreticiler herhangi bir Erp veya Mrp yazılımı kullanmadan farklı etiket programı kullanarak ta etiketleme yapabilmektedir.

Burada lisanslı olarak kullanılan Bartender, Nicelabel, Label gibi programların yanında, demo sürecinde belirli bir etiketi basmak veya ücretsiz olan versiyonları kullanmakta mümkün.

Barkod yazıcı üreticileri genelde yazıcı ile birlikte kendilerine ait ücretsiz etiket baskı yazılımlarını da vermekte.

Burada kullanılan lisanssız ve ücretsiz sürümlerde genellikle databese bağlantısı bulunmadığından her defasında ekstra iş yükü oluşmakta, etiket dizaynlarını ürünün adına, barkoduna, fiyatına göre yeniden dizayn etmek gerekmektedir.

Bu da firmanın bir personele ödediği ekstra ücret maliyetini artırmakta dikkat edilmezse hatalı etiket basılmalarında sebep olmaktadır.

Lisanlı etiket baskı programları ile database üzerinden veya excell üzerinden veri okunarak hatalar minumuma indirilebilir.

Blog

Renkli Barkod Yazıcılar

Bazı özel ürün üreten firmalar barkod etiketi dışında ürünlerin üzerine tüm etiketi renkli barkod yazıcılar ile basabilirler.

Özel şarap, zeytinyağı gibi az miktarda üretilen ürünler, özle günler için üretilen özel ürünler için bu tür renkli barkod yazıcılar kullanılabilir.

Renkli barkod yazıcının; etiket maliyeti, ilk satın alma maliyeti ve mürekkep ücreti yüzünden kullanımı yaygınlaşmadı.

Blog

İndirim Etiketleri

Özellikle mağazalar indirim dönemlerinde farklı renkte indirim etiketi basmaktadırlar.

Burada genellikle mobil el terminali ve mobil printer kullanılarak ürünleri sarı veya kırmızı zemin üzerine basılan indirim etiketleri uygulanır.

El terminali ve mobil printer kullanımı hatayı minumuma indirgemekte etiketleme hızını çok artırmaktadır.

Etiket geçmişten günümüze bir ürünün satışındaki en büyük etkendir.

Ürünün doğru, görünür ve okunur etiketle etiketlenmesi müşterinin ürünü satın alma sürecini hızlandırır.

Doğru satış ise stok tutmayı ve envanteri doğru hale getirir.

Diğer Yazılar

Temsilcimizle Görüşün

Kullanıcı Yorumları

Akcin Kuruyemiş

Süleyman Akcin

"Bulut tabanlı ERP programı sayesinde Server’ın Elektrik faturası fiyatına Bulut kullanıyoruz. Bulut tabanlı bir program sayesinde her zaman her yerden sistemi kullanabiliyoruz. Pazar günü evden, Tatilde Plajdan internetin çektiği her yerden Dükkanın ve Toptanın cirolarını görebiliyoruz. Teknoloji sayesinde işimiz her zaman elimizin altında. Teşekkürler Çamlıca Barkod."

Zky Giyim

Orhan Yılar

"Alt yapı ve sistem maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile ve istediğim pc yada tabletten işlerime odaklanabilmek için Tamsoft Erp muhasebe programını seçtim. Artık tablet yada pc nin olduğu her ortam bize çalışma ofisi oldu. Mali onaylı yazarkasa yerine E-arşiv kasa kullanarak z raporu almak zorunda kalmıyoruz ve ay sonu mali onaylı rapor almak zorunda da değiliz. Entegrötör firma üzerinden muhasebecimize kullanıcı açıyor ve istediği zaman faturaları almasını sağlıyoruz. Otomasyon ürünlerinin entegre çalışması sayesinde işlerimiz çok kolaylaştı."

Berk Süt

Mehmet Başoğlu

“Herkesin kolaylıkla kullanabileceği Dokunmatik Pos, Barkodlu Terazi, Barkod Okuyucu ve Barkod Yazıcılar ile ticaretimizi teknolojinin getirdiği rahatlıkla yapıyoruz. Muhasebe, yazarkasa, el terminalleri için sahadan gelen taleplerle ortaya çıkan işlevsel yazılımlar yükümüzü bayağı hafifletti. Çamlıca Barkod’la çalışmak işletmemize güven veriyor. Teknolojinin daha ne kadar gelişeceğini zaman bize gösterecek.”

Yardıma mı ihtiyacınız var?
Web sitemizde size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
Kabul Et
Reddet
Gizlilik Politikası