Comment are off

El Terminali Android mi Windows mu?

İlk mobil el bilgisayarlarında Palm Os işletim sistemi kullanılmasına rağmen Windows Ce ve Windows Mobile işletim sistemlerine sahip el terminalleri çok hızlı bir şekilde tahta oturdu. Windows el terminalleri için geliştirilen el terminali yazılımlarının gelişmesiyle birlikte saha satış işlerinde, depo işlemlerinde, lojistikte firmaların vazgeçilmez yol arkadaşı oldu.
Saha satış işlemlerinde ilk örnekleri kablo ve konnektör bağlantısı ile sağlanan mobil araç yazıcı setleri daha sonraki yıllarda bluetooth üzerinden bağlantı kuran bataryalı veya bataryasız (sürekli araç aküsünden çalışan) modellerle yer değiştirdi. E-fatura ve e-arşiv fatura sisteminin gelmesi; sonra bunun e-irsaliye ile desteklenmesiyle nokta vuruşlu bluetooth bağlantılı yazıcıların yerine termal mobil yazıcılar almıştır.

Windows El Terminali

İlk üretilen Windows Ce ve Windows mobile el terminalleri büyük ve ağır cihazlardı. Batarya ömürleri de çok uzun değildi. Araç içinde kullanılmadığı zaman şarja bağlamak gerekiyordu. Ama gelişen pil teknolojisi bu süreleri bir günlük kullanımda yeterli olacak şekilde geliştirdi. Ama cihazların ekran büyüklükleri yeterli değildi. Genelde 3.5 inc olarak üretilen el terminali genelde kalemle kullanılmak zorunda idi. Çözünürlük olarak 320×240 pixel çözünürlüğe sahip el terminali ekranına kısıtlı sayıda bilgi içeren ekran tasarımları yapılabiliyordu. Sınırlı kaynak kullanımına sahip cihazlar büyük veritabanı ile kullanılamıyordu. Sd kart üzerine kurulan yazılımlarda veya databaselerde ise farklı problemler ortaya çıkıyordu. Neden büyük database ihtiyacı diye sorarsanız özellikle market stoları, veya giyim mağazası stok kartları çok fazla ve sürekli online çalıştırmak ta çok kolay değil. Çünkü siz her noktayı online hale getirseniz bile araya yapılan bir yağ veya salça kulesi o bölgeyi ölü nokta haline getirebiliyor siz o bölgede etiket basmak istediğiniz zaman terminal çalışmaz hale geliyordu.


Android El Terminali

Çok uzun yıllar hem saha satış sisteminde hem depolama uygulamalarında insanların vazgeçilmezi olan Windows el terminali Android el terminali üretiminin başlamasıyla birlikte oyuncu değişikliğine gidildi. Bir çok firma yatırım tercihlerini Android el terminaline doğru kaydırmaya başladı.
Android el terminalleri sunduğu yüksek kaynaklarla kullanıcılara çok daha fazla imkanlar sunmaya başladı. Kullanılan hd veya full hd yüksek çözünürlüklü ekranlar yüksek nits (parlaklık seviyesine sahip. kalem kullanımına ihtiyaç duymadan kullanılan android el terminali bazı modellerde ıslak elle veya eldivenle kullanıma da uygun. Windows el terminaline göre çok daha küçük boyutlarda üretilen android el terminali yüksek kapasiteli bataryaları ile bir günlük kullanımda kullanıcısına yeterli enerjiyi vermektedir. Yüksek kapasiteli ram ve romları ile bilgisayarlar ile yarışır hale geldi.
Android el terminali Windows el terminalini tahtından indirmiş, kullanıcıların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Her geçen gün daha fazla özellik kazanan android el terminali; küçük dış ölçüleri, ergonomik tasarımı, parmakla kullanımı, yüksek kaynakları, yeni nesil barkod okuyucu teknolojisi daha uygun ilk satın alma maliyetleri, yüksek ekipman destekleri ile uzun yıllar hayatımızda olacak gibi duruyor.

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

SmartPos Market, WinPos Depo Otomasyonu, WinSat Saha Satış Uygulama, WorkGroup, Cash&Carry Çözüm, Mağaza Otomasyonu, Market Otomasyonu, Seri No Takip, Üretim Otomasyonu, Smartofis Mağazalar Arası Haberleşme, şube yönetimi, Andromobil, Andormobil Workgroup, Andromobil Mikro, Veyron Mobil Muhasebe, otomasyon ürünleri, barkod ürünleri, Barkod Okuyucu, Barkod Yazıcı, Barkodlu Teraziler, Dokunmatik Ekranlar, Dokunmatik Pos, El Terminali, Kasalar ve Fiyat gör, Müşteri Göstergesi, Okuyucular, RFID, Tüketici Elektroniği, All in one pc, Monitör, Led Ekran, Fiş Yazıcı, Araç Muhasebe Seti, Led Aydınlatma, Etiket, Kartuş, Ribon