Comment are off

El Terminali Karşılaştırma

El Terminali

El terminali; sahada satış yapan, depoda mal toplayan, depodan kamyona mal yükleme yapan veya kamyondan mal boşaltan, etiket basma işleminde, sayaç okuma işleminde, kargo takipte, sağlık sektöründe, üretimde, markette mal teslim almada, sayım yapma işleminde, sahada yer işaretleme gibi sayamadığımız onlarca sektörde kullanmak zorunda kalıyoruz
Cep telefonuna göre daha kaba ve daha az özelliğe sahip olmasına rağmen daha pahalı olmasına rağmen cep telefonu yerine el terminali tercih ediliyor.
El terminalini kısaca tanımladıktan sonra savaşın nerede başladığına değinelim isterseniz.
El terminali üreticileri ilk savaşı işletim sistemi üzerinde verdiler. Android el terminali ve Windows el terminali.

El Terminali Arasındaki Farklar

Windows El Terminali

Windows Mobile olarak üretilen ilk el terminali modelleri kendilerinden önce denenen Palm X işletim sistemlerini ortadan kaldırmış sonra kendisini çeşitlendirerek Windows Ce işletim sistemi ile sahada uzun yıllar yerini korumuştur. Windows mobile el terminali daha çok sim kartla beraber sahada (saha satış, sayaç okuma gibi sektörlerde) kullanılırken Windows Ce işletim sistemli el terminalleri depo lojistik gibi Wifi ile bağlantı kurarak kapalı ortamlarda kullanım tercih ediliyor.
İlk modelleri oldukça kaba ve büyük olan el terminali gün geçtikçe gelişen teknoloji ile oldukça incelmiş, hafiflemiş ve ergonomik hale gelmiştir. Gelişen barkod okuyucu teknolojisi sayesinde 1D ve 2D barkod okuyucularla donatılmış, IP 54, IP 65, IP 67 gibi değişik dayanıklılık sertifikalarına ve 1,2 metre, 1,5 metre, 1,8 metre gibi düşme testlerine tabi tutularak uzun yıllar kullanıcılarına hizmet etmiştir.

El Terminali

Windows CE veya Windows Mobile El Terminali


Android El Terminali

Android El Terminali

Android El Terminali kompakt tasarım, güçlü batarya ve büyük ekrana sahip.

Windows el terminali modelleri yüksek maliyetleri yüzünden son yıllarda kazandıkları savaşı oyuna sonradan giren Android işletim sistemine sahip el terminaline karşı kaybetmeye başlamıştır. Android işletim sistemine sahip el terminalleri üretilmeye başladığında geliştirilen yazılımlar daha çok Windows el terminallerine göre olduğu için kendilerine yer bulmakta zorlanmasına rağmen yazılım geliştiriciler çok hızlı reaksiyon göstererek bu alanda yazılımlar geliştirmiş ve piyasada kendilerine yer bulmuştur.
Android el terminali yüksek kaynağa sahip, çok iyi barkod okuyucularla donatılmış, çok daha hafif ve ergonomik yapısı geliştirilen yeni Wifi teknolojileri ile çift taşıyıcıya sahip el terminali Windows el terminaline karşı olan savaşı tabiri caizse hiç kurşun atmadan kazandı.
Android el terminalleri neredeyse cep telefonu ile aynı büyüklüğe kadar küçülürken ekranları 2,8 inç, 3,5 inç gibi büyüklükler tarihin sayfalarına gömülmüş en küçük tuşlu versiyon el terminalleri 4 inç büyüklüğe sahipken tuşsuz versiyonlar 5 inçlik ekran büyüklüğü ile oyuna dahil oldular. Dış büyüklükte ise Windows el terminallerinden çok daha küçük hale geldiler.

Windows el terminallerini birçok üretici kendi tesislerinde üretirken Android el terminaline gelindiği zaman birbirine çok benzeyen, bazı firmalarda tamamen aynı dizayn fakat kullanılan farklı tasarım renkleri ile el terminali görmeye başladık. Genellikle aynı marka ve model barkod okuyucu, aynı işlemciye sahip ana kartla üretilen el terminalleri donanım savaşından vazgeçmek zorunda kalıyorlar.
Bundan sonraki süreç nasıl ilerleyecek diye bakacak olursak yani ürünü satın alan kişi aynı makineyi sadece fiyat odaklı mı satın almak zorunda kalacak. Bundan sonraki süreç el terminali üreticilerinin el terminali ile savaşmak yerine üzerinde kurulu işletim sisteminin verimliliği, geliştirilen MDM yazılımları, uzaktan yönetilmeleri gibi birçok farklı yazılım desteği ile bu savaş devam edecek.
Yani kısaca donanım savaşları biterken artık biz sadece el terminali üretmiyoruz bunun içindeki uygulama farklılıkları bizi öne çıkarıyor mesajı ile sahaya yeni sinyaller verilmeye başlandı. Bunun liderliğini yapan Zebra Mobility DNA adını verdiği bir yapı ile bu savaşa farklı bir boyut getirdi.

El Terminali Seçenekleri için lütfen burayı tıklayın.

El Terminal Programı için lütfen burayı tıklayın

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi