Comment are off

El Terminali

El Terminali Serüveni

Android el terminali; son yıllarda hayatımıza giren stok yönetiminin diğer adıyla stok tutmanın kolaylaştırılması amacıyla kullanılan, üzerinde barkod okuyucu, NFC okuyucu Rf-id okuyucu gibi değişik okuyucular barındıran düşmeye, toza suya karşı dayanıklı olarak üretilmiş akıllı telefonlar olarak tanımlanabilir.
Palm X le başlayan el terminali serüveni Microsoft Windows Ce, Windows Mobile son olarak ta Android işletim sistemleri ile devam etti.
Android işletim sistemine sahip el terminalleri oyunun kuralını değiştirmiş fiyatlarda çok ciddi düşüşlere sebep olmuş, ürün ergonomisi gelişmiş, gram olarak çok hafiflemiş, batarya süreleri de çok artmıştır.
Ama herkesin beklentisi olan çok ucuz fiyata hala kavuşamamıştır.
Birçok kullanıcının cep telefonu ile kıyaslayarak pahalı bulduğu el terminalleri, çok ağır şartlarda çalışacak şekilde üretilmektedir. Birçok farklı üretim testinden geçen el terminalleri 1,2 metre, 1,5 metre ve 1,8 metreden modellerine göre düşme testlerine tabi tutulmaktadır.
Sızdırmazlık testi olarak IP 54, IP 65, IP 67 gibi testlere tabi tutulan el terminalleri, soğuk iklim şartlarında veya soğuk hava deposu gibi yerlerde çalışabilmek veya tam tersine çok sıcak yerlerde çalışabilecek şekilde dizayn edilmekte ve buna göre testlerden geçerek üretilmektedir.

Barkod Okuyucu

El terminalinde fiyatı belirleyen unsurlardan birisi de üzerinde barındırdığı barkod okuyucu modülüdür. Hem çok iyi bir okuyucuya sahip hem de çok ucuz bir fiyat beklemek imkansızdır. Firmalar yaptıkları arge yatırımlarının karşılığını buradan almaktadır. Günümüzde üretilen el terminalleri 20 metre mesafeden barkod büyüklüğüne bağlı olarak barkodları okuyabilirken 1D veya 2D barkodları da okuyabilmektedir.
El terminallerinde kullanılan ekranlar cep telefonlarına göre daha dayanıklı, düşmelerde veya aynı noktaya binlerce kez tıklamada bile zarar görmeyecek şekilde dizayn edilmektedir.
3-5 yıl öncesinde 1.000 dolar mertebesinde olan fiyatlar günümüzde Android El Terminalleri ile 300- 600 dolar mertebelerine kadar gerilemiştir.

El Terminali için MDM Yazılımı

El terminali fiyatlarını artıran başka bir unsurda üreticilerin el terminalini uzaktan yönetmek ve el terminali üzerinde kullanılan yazılımı kendilerine göre stabil bir şekilde geliştirmek için harcadıkları yazılım geliştirme bedelleridir.

GMS Sertifika

Gelecek yıllarda Google GMS sertifikasından dolayı bir miktar fiyat artışı yaşanabilir. Google kendi onayladığı cihazlara GMS sertifikası vermekte; GMS sertifikalı cihazlarda Google servisleri çalışmakta iken GMS sertifikası olmayan cihazlarda Google servisleri çalışmamaktadır. Google servislerinin içeriğinde Google Play Store, Google haritalar gibi bir çok servisi barındırmaktadır.

Android El Terminali

El terminalinde fiyat artıran diğer bir unsur ise kullanıcıların beklentisi olan yüksek Android versiyonuna sahip cihaz satın almak istemesidir. Sürekli olarak gelişen Android işletim sistemi versiyonları yüksek işlemci gücüne, yüksek ram ve yüksek roma ihtiyaç duymaktadır.
Ram ve disk fiyatları ile işlemci fiyatlarını bilgisayara göre kıyaslayacak olursanız ne demek istediğimiz çok daha kolay anlaşılır.
Yeni nesil işlemci fiyatları barkod okuyucu da değindiğimiz gibi arge maliyetlerinden dolayı ilk yıllarda yüksek iken ilerleyen yıllarda firmaların arge yatırım maliyetlerini çıkarmalarından dolayı fiyatlar makul seviyeye gerilemektedir. Ram ve rom fiyatları ise yıllar içinde çok değişmeden aynı seviyelerde gitmektedir.
Windows tabanlı bir el terminalini kullanıcılar 5-10 yıl arasında kullanırken gelişen yazılım teknolojilerine ayak uydurmak isteyen ve sürekli son sürüme sahip cihaz kullanma isteğinden dolayı Android el terminali ömürleri ortalama 2-3 yıla inmiştir.
Kısaca daha ucuz el terminaline sahip olabilmenin yolu, düşük versiyon Android işletim sistemine sahip, barkod okuyucu performansı kötü, düşük ram ve roma sahip cihazlar almaktan geçiyor.

unitech-ea-630 Android El Terminali

Android el terminali saha satış, depo, kargo, sağlık gibi birçok sektörde kullanılıyor.

el terminali programı

El terminali ile sayım yapmak çok kolay.

 

 

 

 

 

El Terminali Çeşitleri İçin

 

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi