Comment are off

Barkod Sistemi

Barkod Sistemi Ne İşe Yarar?

1940larda ilk örnekleri geliştirilmeye başlayan çizgilerden oluşan demeti bir çözücü ile tarayarak koda çeviren barkod okuyucular ilerleyen yıllarda çok gelişerek barkod okuyucu, barkod yazıcı, el terminal, POS, dokunmatik POS bilgisayar, termal fiş yazıcı ve stok takip programları ile birleşerek bir sistem haline geldi. Barkod sitemi diye adlandırılan bu sistem bugüne kadar stok takibinde ki en verimli ve en ucuz yöntem olmuştur.

Market Barkod Sitemi


Marketlerin büyüklüğüne göre mali onaylı POS kasalar (Inter, EnPOS, Toshiba, NCR, IBM, Wincor Nixdorf gibi markalar) ile kasa sistemi kurulan sistem genellikle masa üstü barkod okuyucu ile kullanılır. Çok büyük uluslararası zincir marketler genellikle 3 boyutlu olarak da adlandırılabilecek hem dikey hem yatay barkod okuyucuya sahip kompakt checkout terazi de bağlanabilen barkod okuyucuları kasalarında kullanmaktadırlar.

Barkod Okuyucu Seçimi

Yerel zincir marketler ise genellikle masa üstü barkod okuyucuları kullanmaktadır. Büyüklüğüne bağlı olarak bakkal, şarküteri, manav, kasap giyim Barkod mağazaları, aktar gibi firmalar kasalarında daha çok el tipi barkod okuyucu kullanmaktadır.
Gross market diye adlandırılan daha çok toptan satış yapan firmalar ise barkod okuyucu olarak kablosuz el tipi barkod okuyucuları tercih etmektedirler.
Barkod okuyucu barkod sisteminin en önemli parçalarından biridir. Çünkü sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun barkod okuyucu seçiminiz doğru olmazsa müşterileriniz kasa da çok bekler ve müşteri memnuniyeti aşağı düşer.
Barkod okuyucu seçiminde PSC, Datalogic, Symbol gibi markalar farklı yapıdaki marketlerde tercih edilmektedir.

Barkodlu Terazisi

Market barkod sisteminin en önemli elemanlarında birisi de barkodlu terazilerdir. Barkodlu teraziler üzerinden ürünler tartılarak barkod etiketi basılırken; tartılmadan satılan poğaça, marul, maydanoz gibi ürünler için de adet etiketi basarak satışı yapılır. Yapı marketler için geliştirilen sayıcı barkodlu teraziler ile ürünlerin sayılarına göre adet barkod etiketi basılarak kasalardan satışı sağlanır.
Barkodlu terazi seçiminde uluslararası firmalarda Bizerba, Digi Fiter, Avery Berkel gibi markalar tercih konusu olurken yerel zincir marketlerde Cas, Densi, Aclas gibi farklı marka barkodlu terazileri tercih etmektedir. Tüm barkodlu teraziler kasaların ve barkod okuyucuları aksine aynı işlevi yerine getirmektedir.

Barkodlu Terazi

Kare Kod Kullanımı


Yeni geliştirilen 2D barkod üreten barkodlu teraziler ürünleri tartarak birçok ürünün barkodunu tek bir kare kod barkod etiketi ile vermektedir. Basılan barkod, barkod okuyucu ile okutularak birçok ürünün satışı tek bir okuma işlemi ile gerçekleştirilir. Bu satış şekli kasada kullanılan hızlı satış programı tarafından ve barkod okuyucu tarafından da desteklenmelidir.

Barkod Yazıcı Seçimi


Etiket basma yoğunluğuna göre ve hızına göre barkod yazıcı seçimi yapılır. Çok fazla etiket basan hipermarketler endüstriyel barkod yazıcı kullanırken daha küçük ölçekli marketler ve diğer barkod sistemi kullanan giyim mağazaları, ayakkabı mağazaları gibi firmalar giriş seviyesi barkod yazıcı kullanmayı tercih etmektedirler. Endüstriyel barkod yazıcılar büyük kukaya sarılı daha büyük miktarda etiketi içine aldığı için çok fazla etiket basan firmalar tarafından tercih edilmektedir.
Barkod yazıcı üzerinden raf etiketi ve ürün etiketi basılmaktadır. Hem karton hem taşıyıcılı yapışkan etikete baskı yapılırken genellikle termal transfer olan barkod yazıcılar kullanılmaktadır. Termal transfer barkod yazıcı satın alınmasına rağmen genellikle termal baskı yapmak için kullanılır.
Basılan etiket soğuk hava depolarına girecekse veya uzun süre ürün üzerinde beklemek zorunda ise termal transfer baskı yapan barkod yazıcılar kullanılmaktadır.
Barkod yazıcı markalarında kargo sağlık sektörü gibi sektörler Zebra marka barkod yazıcıları tercih ederken büyük zincir marketler Toshiba, Zebra marka barkod yazıcıları, yerel zincir marketler ise Argox, TSC gibi farklı marka barkod yazıcıları tercih ettiklerini görmekteyiz.

El Terminali Kullanımı


El terminali son yıllarda gelişen yapısı ile tam bir mobil el bilgisayarı oldu. Marketlerde olsun mağazalarda olsun barkod sisteminin en vazgeçilmez elemanlarından biridir.
Mal kabul den başlayan iş yükü depo sevk, tedarikçiye sipariş, merkez depoya sipariş, etiket basma gibi birçok işlemi başarıyla yerine getirirken yeni nesil Android el terminalleri artık satış amaçlı da kullanılmaya başladı. Büyük ekranları kaliteli barkod okuyucuları ile hızlı satış programlarına entegre olan el terminalleri e-arşiv fatura düzenleyerek bel printerı üzerinden termal baskı yaparak müşterilere satış yapılmasını sağlamaktadır.
El terminali markasında Zebra, Hanoywell, M3 Mobile, Casio, Unitech, Datalogic gibi markaları görmekteyiz. El terminali üreticileri yıllar içinde değişen ihtiyaçlara uygun Android el terminallerini geliştirdikten sonra firmaları marka tercihleri de değişiklik göstermeye başladı.

Barkod sistemi kurulumunda en büyük ekipman kullanımı süpermarketlerde oluşmaktadır. Bunun yanında kasap, manav, aktar, şarküteri, kuruyemiş gibi sektörlerde de buradaki tüm donanımlar kullanılmaktadır.

Hızlı Satış Programı ve Dokunmatik POS Bilgisayar


Bununla birlikte yeni nesil barkod sistemi diye tanımlayabileceğimiz Pos kasaların yerine kurulan dokunmatik POS bilgisayarlar ve hızlı satış programları kasalarda yerini almaya başladı.
Dokunmatik POS bilgisayar üzerine kurulan hızlı satış programları ile çok daha kolay ve hızlı bir satış sistemine sahip olmaktasınız. Bu tür sistemler esnek yapısının yanı sıra uygun satın alma maliyetleri ile de ortaya çıkmaktadır.

E-Arşiv Fatura ve E-Fatura Kullanımı

Hızlı satış programı ile dokunmatik poslar üzerinden düzenlenen faturalar entegratör firmalar üzerin müşterinizin durumuna göre otomatik olarak  e-fatura veya e-arşiv fatura olarak Gelirler İdaresi Başkanlığı’na raporlanır. Gönderilen evraklar 10 yıl boyunca entegratör firmalar tarafından saklanır. Müşterilerinize termal printer üzerinden bastığının e-arşiv fatura ve e- fatura çıktısını vererek mali tarafını yerine getirmiş olursunuz. E-arşiv tebliğinde elektronik olarak veya kâğıt olarak evrakın müşteriye iletilmesi yeterli diye tanımlanmıştır. Termal kâğıt üzerine basılan e-arşiv evrakı belirtilen web adresinde veya GİB portali üzerinden sorgulanabilir. Sistem tamamen offline çalışırken internet bağlantısı kurulduğu zaman ve üzerinde işlem olmadığı zaman kesilen e-fatura ve e-arşiv faturaları otomatik olarak merkez ERP programına ve entegratör firmaya gönderir.

GMP3 Protokolü ile Ingenico ve Profilo YazarkasaPOS Kullanımı


Hızlı satış programları ile entegre kullanılabilecek başka bir yapıda YazarkasaPOS’lar ile entegre çalışan sistemlerdir. TÜBİTAK tarafından geliştirilen GMP3 protokolü üzerinden hızlı satış programına TCP-Ip, seri port veya USB üzerinden bağlantı kurarak hazırlanan fişler yazdırılarak resmîleştirilir. Gmp3 protokolü ile en verimli çalışan kasa modellerinden Profilo markalı ve Ingenico markalı yazarkasa posları tercih etmekteyiz.

Mağaza Barkod Sistemi


Ayakkabı, giyim, tekstil, zücaciye, halı, mobilya, kırtasiye gibi mağazaların kullanmış olduğu barkod sistemi marketlerin kullanmış olduğu sistem ve programlarla aynı olmakla beraber kendi içinde farklılıklar göstermektedir.

Satıcı Takibi

Mağazalarda müşterileri ürünleri anlatan ve satmaya çalışan satış elemanları olduğundan ve genellikle satışa istinaden verilen primlerden dolayı satıcı takibi yapılmaktadır. Satış esnasında satış evrakı içinde barkod okuyucu ile ürün barkodu okutulduktan sonra satıcı personel seçimi yapılarak satıcı takibi yapılır. Bazı mağazalarda satıcı personele basılmış olarak verilen barkodları barkod etiketlerinin yanına yapıştırıp, kasiyer ürün barkodunu okuttuktan sonra satış personeline ait barkodu okutarak satış işlemini gerçekleştirerek hata ihtimalini ortadan kaldırır.
Kasalarda kullanılan programların bu sistemi desteklemesi gerekmektedir. Gene mağazalarda çok sık kullanılan ürün setlerini satarak ürün satışını hareketlendirilebilir
Mağazacılık barkod yazıcı, el terminali, barkod okuyucu, dokunmatik pos kullanılırken barkodlu terazi kullanılmaz.
Yapı marketlerde kurulan barkod sisteminde ise standart barkodlu terazi ile beraber genellikle sayıcılı barkodlu teraziler de kullanılır.

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi – El Terminali – Ön Muhasebe Programı