Comment are off

Barkod Sistemi Size Ne Katar?

Barkod sistemi deyince ne anlaşılıyor. Firmaların stok takibini daha kolay yapmak üzere kurduğu barkod sistemi, günümüzde hastanede hasta takibine, kargo takibine, üretimde aşama takibine, hatta mezarlıkta mezar taşına kare kod basarak mevta ile ilgili bilgilerin internet sitesine yönlendirmeye kadar birçok yerde kullanılır hale geldi.

Belki stok takibinden başka yerlerde kullanılan sistemleri barkod sistemi diye algılamayabilirsiniz ama her birisi kendi içinde kurulan birer barkod sistemi. Özellikle telefonların kameraları ile kare kod okuyarak firmalar sistemi çok kolay bir şekilde uygulamaya başladı.

 Barkod Okuyucu ve Barkod Yazıcı

Barkod sistemini kullanıldığınız yere ve ihtiyaca göre sadece barkod yazıcı ile sisteme dahil olabilirsiniz. Mesela kargo firmasının barkod sistemine dahil olmak için kargo firmasının size açtığı hesap üzerinden kuracağınız barkod yazıcı ile kargo etiketlerinizi kendiniz basar ve hataların önüne geçebilirsiniz. Eğer bir fatura tahsilat merkezi açacaksanız bir barkod okuyucu ve bir fiş yazıcı işinizi görebilir.

Ama stok takibi yapmak için barkod sistemi kuracaksanız barkod okuyucu ve barkod yazıcının yanında, başka ekipmanlara da ihtiyacınız olacaktır.

Mesela bir perakende satış sistemi kurmak istiyorsunuz. Fiş yazıcı, dokunmatik pos bilgisayar, barkodlu terazi ve hızlı satış programına ihtiyaç duyarken çok şubeli bir yapıyı yönetmek istiyorsanız bunların yanına bir ön muhasebe programına ve el terminaline ihtiyaç duyabilirsiniz.

 Kimler barkod sistemi Kurdurmalı?

Bugün işini iyi yapmak isteyen tüm firmalar ister hasta takip olsun ister fatura ödeme merkezi olsun ister kargo sistemine entegrasyon olsun ister üretim takip olsun ister stok takip olsun her kesin en uygun maliyetle işini daha profesyonel yapması için barkod sistemi en iyi çözümdür.

Ucuz barkod okuyucular okuma performansı düşük olduğu için sistemde problem çıkartabilir. Sistemin işleyişinde en önemli oyuncu olan barkod okuyucunun iyi seçilmesi barkod sistemini başarılı veya başarısız olarak etkileyecektir. Sistem maliyeti açısından en düşük bedele sahip olan barkod okuyucu barkod sisteminin verimliliğindeki en önemli elemandır.

Kime Barkod Sistemi Kurdurmalı?

Atalarımız işi ehline ver 3 kuruş fazla ver demişler. Hiçbir atasözü boş yere söylenmemiştir. Sistemi kurduracağınız firma sektörüne göre bu işi iyi yapan deneyimli ve yeterli destek kadrosuna sahip firmalar olmalı. Barkod sistemi ekipmanları bazı ürünler için tak çalıştır olsa bile birçok ekipman desteğe ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı e-ticaret veya pazaryerlerinden birkaç parça ürün alarak sistem kurmak her zaman başarıyı getirmeyebilir.

Barkod Sitemi için El Terminali Şart mı?

Sektörüne göre barkod sisteminin daha etkili bir işleyişe sahip olabilmesi için el terminali ile desteklemek gerekir. El terminali özellikle stok yönetiminde, saha satış işlerinde, sayaç okuma işlerinde, kargo ve lojistik işlemlerinde barkod sisteminin vazgeçilmez elemanıdır. Son yıllarda akıllı telefonlar el terminali yerine kullanılmaya çalışılsa da kameradan barkod okutmak çok başarılı değildir ve endüstriyel olmayan bu aletler ürün ömrü olarak çok kısa kullanılabilmektedir. Özellikle depo yönetiminde ve lojistikte el terminali kullanmak şarttır.

Market ve mağaza barkod sisteminde de el terminali mal kabulde siparişe, etiket baskıya oradan sayıma, depo sevke kadar tüm bölümlere uygun şekilde hazırlanan el terminali programları ile barkod sisteminin vazgeçilmezidir.

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi