Comment are off

Barkod Sistemi

Barkod sistemini doğru olarak kurabilmenin yolu barkod sistemi programı seçiminden başlar. Barkod sistemi stok takibi yapabilmenin bugüne kadar ki gerçekleştirilen en ekonomik, en kolay ve en doğru yolunu oluşturur.  Yeni teknolojiler ortaya çıksa bile fiyatı yüzünden çok yaygınlaşmıyor. Rf-id diye adlandırılan kısaca elektronik barkod olarak tanımlayabileceğimiz teknoloji ekipman fiyatları ve kullanılan etiket fiyatları yüzünden hala çok yaygınlaşmadı.
Barkod sisteminde kullanılan etiketlerin termal veya termal transfer olarak veya ürünlerin ilk üretimi sırasında ambalajlar üzerine basılması çok ekonomik hatta maliyet oluşturmaz. Ambalajlar üzerindeki barkodları matris barkod okuyucular ile yürüyen bantlar üzerinden okuyarak ürün ayrıştırmaları, depo sevk işlemleri, kargolarda şehir ve bölge ayrımları çok kolay ve yüzde 99 doğrulukta yapılabilmektedir.
Barkod sistemini kurmak için etiket basmak, konveyör kurmak, barkod yazıcı ve barkod okuyucu, el terminali almak yeterlimi?
Barkod sistemini kurduğunu yere bağlı olarak tüm bu ekipmanları uyum içinde çalıştıracak bir MRP veya bir ERP yazılımına ihtiyaç duyulmaktadır.

Barkod Okuyucu

Barkod Sistemi için PSC CB 7000Z 2D masa üstü barkod okuyucu

Barkod Sistemi Programı

Biz bu bölümde satış ve satın alma için yani ticarette kullanılan barkod sistemi için ERP yazlımı hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.
Kullandığınız satın alma programı içinde barkod oluşturma ve barkod yazma desteği genelde olmasına rağmen barkodu en efektif şekilde kullanmak için geliştirilmiş barkod sistemi programları da mevcuttur.
Siparişten hatta pazarlıktan başlayan bir satın alma süreci irsaliye ve faturalama ile devam eder. Burada esnek olması gereken barkod tanımlarında birimler göre farklı barkodlar tanımlanabilmeli, birimlere ve cari hesaplara göre farklı birimler göre satın alma ve satış fiyat listeleri ile işlem yapmaya uygun olmalıdır. Hatta gerekirse barkoda bağlı olarak satış fiyatları belirlenmeli bu barkod hızlı satış programı veya kasadan okutulduğu zaman sadece bu fiyat üzerinden satış yapılabilir hale gelmelidir.
Kullanılan ERP programlarında sadece barkod tanımlamak yeterli değildir. Gerektiğinde barkodsuz ürünler için barkod etiketini barkod yazıcılar veya lazer yazıcılar üzerinden de basabilmelidir.
Kilo ile satın alınan barkodsuz ürünlerin stoklarının tutulabilmesi için teraziye uygun şekilde barkod tanımlamaları yapılmalı kilo ile veya ton ile giren ürünler gerekirse gram olarak satılıp stokları doğru şekilde tutulmalıdır.
Barkod sitemi programında olması gereken başka bir modülde ürün parçalamaya ve ürün birleştirmeye uygun olmalı küçük çaplı üretimler yapılabilmelidir. Çünkü bir market zinciri yönetiminde hem üretim hem de ürün parçalama mevcuttur.
Müşterinizin ihtiyacına bağlı olarak ihtiyaç halinde elektronik raf etiketleri ile haberleşerek raf fiyatlarını otomatize etmeyi de sağlayabilir.

El Terminali

Ama esas önemli olan satın alma ve satış faturalarında ve sipariş işlemlerinde mobilize olarak el terminali kullanmak çok önemlidir. Çünkü tüm ürünleri satın alma faturalarını işlemek için ofise taşımak yerine mobil el terminali ile teslim almak birkaç personelin yapacağı işi bir kişinin daha doğru yapmasını sağlamaktadır. Diğer taraftan sahada müşterilerine sıcak satış veya soğuk sataş yapan firmalarında kullanmak zorun olduğu el terminali ancak entegre çalışan iyi bir el terminali programı ile netice verir.
Sahadan toplanan siparişler merkez depoya online olarak akarken merkez depoda kullanılan el terminalleri aracılığı ile ürünler kamyonlara yüklenerek hızla müşteriye ulaştırılır ve en doğru stok yönetimi barkod sistemi ile sağlanmış olur.

El Terminali

Barkod sistemini verimli bir şekilde yürütmek için el terminali kullanmak şart.

Hızlı Satış Programı

Perakende mağazaları da entegre olarak çalıştıran barkod sistemi programları hızlı satış programları ve POS kasa yazılımları ile entegre olarak çalışmakta, kasalarda barkod okuyucular ile okutularak satılan ürünler stok yönetim programına online veya offline olarak akmakta, doğru fiyattan doğru ürünü alan mutlu müşterilere sahip olmaktasınız.
Stok yönetimini barkod sistemi ile yapmak günümüzde kullanılan en yaygın ve en ekonomik teknolojidir.

Hızlı Satış Programı

Perakende sektöründe kasalarda kullanılan hızlı satış programı

Barkod Sistemi Programı İçin

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo

Barkod Sistemi