Comment are off

Barkod Okuyucu

İcadı ya da keşfi 1940 sonlarına dayanan barkod çizgileri ülkemize 1990 lı yıllarda girmeye başladı.
İlk olarak 1d yani bir boyutlu barkodlar sadece çizgilerden oluşuyordu. 1d barkodların içine giren bilginin sınırlı olması ilerleyen yıllarda 2d barkodların kare kod ve noktalardan oluşan dot barkodlar ile günümüzdeki seviyesine ulaştı.
Termal ve termal transfer olarak iki ayrı tipte üretile barkod yazıcılar ile basılan barkodlar el tipi barkod okuyucular masaüstü barkod okuyucular ve sanayide ve kargoların ayrıştırma merkezlerinde hareket eden bantların üzerine yerleştirilen matrix okuyucular diye üçe ayrılabilir.
Barkod okuyucuları barkodları okuma tiplerine göre 1d barkod okuyucu ve 2d barkod okuyucu ya da karekod barkod okuyucu diye de sınıflandırabiliriz. 1d barkod okuyucular ile 2d barkodlar okunamazken 2d barkod okuyucular 1d ve 2d barkodları okuyabilir.
İlk yıllarda ccd barkod okuyucu ve laser barkod okuyucular varken günümüzde image yani fotoğraf çekerek bunu yazılımla çözen yeni bir teknoloji ortaya çıktı. İmage barkod okuyucular hem 1d barkodları hem 2d barkodları okuyabilmekte içinde bir motor teknolojisi olmadığı için elektrik tüketimleri ve arıza oranları ciddi anlamda azalmıştır. Laser (lazer) barkod okuyucular üzerlerindeki engine (motor) sayesinde barkodları okur ve zaman içinde engine arızaları ortaya çıkar. Darbeler karşı daha hassastır. Ccd okuyucular hale kullanılsa bile performans düşüklüğü nedeniyle çok tercih edilmemektedir. İmage barkod okuyucular sahaya çıkmadan hasarlı ve kötü basılan barkodları daha iyi okuduğu için tercih ediliyordu.
İmage barkod okuyucular ise içinde bir engine barındırmadığı için çevresel faktörler karşı daha az duyarlı içinde hareketli parça içermediği için kullanım zamanları daha uzun ömürlüdür.
Barkod sisteminin en önemli parçalarından biri olan barkod okuyucuların performansı çok önemlidir. Sisteme yapılan tüm yatırım uç noktadaki bu elemanın kalitesi ile doğru orantılı olarak artmaktadır.
Barkod sistemini barkodları basarak besleyen barkod yazıcılar uzun kafa ömürleri le 1d ve 2d karekod barkodları rulo olarak üretilen etiketlere termal transfer ribonlar ile veya direk termal olarak basmaktadır. Direk termal yazıcılar ile termal etiketlere basılan etiketlerin ömürleri ribon kullanılarak basılan termal transfer etiketlerden daha kıs ömürlüdür. Ribonla termal etikete baskı yapılırsa bunu barkod okuyucular okumakta zorlanır. Çünkü ısı ile ortaya çıkan çizgiler ribondan gelen aktarımla karışmaktadır.
İlk olarak perakende otomasyon yazılımlarında satış ve stok kartı açmak için kullanılan barkod okuyucular daha sonraki yıllarda kargo ve lojistik firmalarının daha sonraları ise fabrikalarda üretimin ayrılmaz bir parçası olarak devam etti. Günümüzde üretimden stok çıkışına, kargo teslim almadan ürün ayrıştırmaya ve ürün teslimine, market otomasyonunda satın almadan satışa barkod okuyucunun kullanılmadığı bir alan bulmak çok zor.
Geldiğimiz noktada akıllı cep telefonu ve tabletlerin kameraları da geliştirilen yazılımlar ile birer barkod okuyucu haline gelmekte ve yüksek performans ihtiyacı duymayan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Yüksek performans ihtiyacı duyan firmalar içeriğinde barkod okuyucu barındıran el terminali kullanmayı tercih etmektedir.

 

Yazar Hakkında
1994 yılında kurulan şirketimiz günümüzde Ot/Vt alanında gıda sektörü başta olmak üzere barkod sisteminde kullanılan bir çok ekipmanı ithal ederek bayi ve son kullanıcı ile buluşturmakta, geliştirmiş olduğu yazılımlarla beraber stok yönetimi konusunda komple çözümler üretmektedir.

Logo